Hetkel viibivad Lõuna-Koreas Tongyeongis konverentsil ja Maailma muusika festivalil Eesti Heliloojate Liidu esimees Märt-Matis Lill ning helilooja Liisa Hirsch. Rahvusvahelise Nüüdismuusika Ühingu sõltumatu žürii valis Hirshi segakooriteose „a moment…” esindama Eestit tänavusel festivalil.

ISCM (International Society for Contemporary Music) on maailma olulisim rahvusvaheline võrgustik, mis on pühendunud nüüdismuusika levikule ja kontaktide loomisele ning ühendab üle 50 riigi nüüdismuusika festivale või selle muusikasuuna põhifookusega organisatsioone. ISCMi peamiseks kunstiliseks väljundiks on festivali World Music Days (Maailma muusika päevad) korraldamine.

„ISCM-i otsus näitab, et me oleme väga tõsiseltvõetavad tegijad ka korralduslikus plaanis rahvusvahelisel nüüdismuusika areenil. Eesti nüüdismuusikal, sealjuures mitte ainult heliloojatel ja interpreetidel, on äärmiselt kõrge maine. Mitmed inimesed on tulnud rääkima ühest või teisest eesti heliloojast, keda nad on kuulma sattunud. Üldine reaktsioon on suur hämming, kui kuuldakse kui väike on Eesti rahvaarv. Üks USA helilooja küsis, et kas kõik eestlased on siis muusikud?,” jagab esimesi mõtteid pärast Eesti kinnitamist sündmuse korraldajaks Märt-Matis Lill.

Eesti Heliloojate Liit (EHL) kuulub ISCMi alates 2005. aastast. Ehkki Eesti on üks nooremaid organisatsiooni liikmeid, valiti EHLi esindaja seoses aktiivse osalemisega ja tänu siinse uue muusika tuntusele 2012. aastal ISCMi juhatusse esindama Põhjamaade ja Baltikumi piirkonda.

Siin piirkonnas on Maailma muusika päevad toimunud vaid Helsingis (1978) ja Vilniuses (2008). Maailma muusika päevade korraldajaks on 2019. aastal heliloojate liidu esindusfestival Eesti Muusika Päevad (EMP), millel täitub 2019. aastal 40 aastat.

„Aprilli alguses toimuva ISCMi aastakonverentsi ja Maailma muusika festivali korralduseks pannakse kokku eraldi meeskond, mis asub sündmust ette valmistama kohe pärast tänavuste Eesti Muusika Päevade toimumist. Ettevõtmine sünnib tihedas koostöös nii muusikute-heliloojate, kultuuriorganisatsioonide kui ka erasektoriga,” selgitab Eesti Muusika Päevade produtsent Madli-Liis Parts. „Kindlasti luuakse Eesti heliloojatele ja muusikakollektiividele parimad võimalused enda tutvustamiseks, sest Eestisse saabuvad vähemalt nädalaks maailma nüüdismuusika võtmetegijad ja rekordarv ajakirjanikke. ISCMi festival on ülisuur rahvusvaheline foorum, kus on esindatud heliloojad kogu maailmast, ent samal ajal on kõigi osalejate kõrgendatud tähelepanu pööratud just korraldajamaa muusikale.”