Nestle avaldas oma väärtusloome raportis suhkrutarbimise ja tooteinfoga seonduvalt uued arengusuunad - “Reducing Sugars, Simplifying ingredients lists” analüüsib toodete koostisainete ja lisatud suhkrute vähendamise olulisust.

Suhkruid ei tasu karta, kuid lisatud suhkrute tarbimist peab piirama

Levinud on arusaam, kus kardetakse kõiki suhkruid paaniliselt, kuigi oluline on pöörata tähelepanu ikkagi lisatud suhkrute vähendamisele. Suhkur kui looduslik energiaallikas on organismile kahtlemata vajalik, kuid seda vaid väikeses koguses.

Enamik inimesi sööb suhkrut liiga palju. Piirata tuleb eelkõige just lisatava suhkru hulka, kuna seda sisaldavad toidud (kondiitritooted, karastusjoogid jms) annavad tihti n-ö tühja energiat – st need sisaldavad küll palju energiat, kuid vähe vitamiine ja mineraalaineid. Lisatavad suhkrud ei tohiks kogu saadavast energiast anda üle 10 %, ideaalis peaks need andma alla 5 %. Sageli on rohkelt suhkrut sisaldavates toodetes ka palju rasva.

Tervisekooli juht ja toitumisterapeut Annely Soots soovitab inimestel lisatud suhkrute ja neid sisaldavate toodete tarbimine viia nii miinimumini kui võimalik. “Suhkruga valmistatud maiustuste asemel tarbida terviklikke magustoite. Igapäevaselt peaks olema menüüs vahepaladena marju, puuvilju, pähkleid-seemneid jm. Just vahepaladena korralike hommiku-, lõuna- ja õhtusöökide vahel,” selgitab Soots.

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert Tagli Pitsi kinnitab, et kindlasti ei kutsuta üles suhkruid kartma või vältima. “Süües mitmekesiselt ja tasakaalustatult, saame nii-öelda looduslikke suhkruid päris palju puuviljadest, aga ka tera- ja köögiviljadest ning piimatoodetest. Vähendama peaks eelkõige neid tooteid, mis sisaldavad rohkelt lisatud suhkruid, sest nad ei sisalda üldjuhul praktiliselt üldse neid aineid, mida organism vajab,” selgitab T. Pitsi. Ta tunnistab olukorra keerulisust. “Kuna praktiliselt võimatu on kindlaks teha toodetes leiduvate lisatud suhkrute koguseid, on seega väga keeruline hinnata ka täpset kogust, kui palju inimesed neid tarbivad.

Eesti Arstide Dietoloogia Seltsi esinaine Liidia Kiisk jätkab õpetlike nõuannetega: “Liigse lisatud suhkrute tarbimine võib põhjustada toidusõltuvust. Täiendavalt saadakse ka rasvu ja soola sisaldavaid toiduaineid, mis annavad hea maitseaistingu ja tekitavad kiiresti täiskõhutunde. Teadlik toitumine ja liikumine juba lapseeast alates aitab ennetada ülekaalu, rasvtõve, kõrgvererõhuhaiguse, diabeedi, südame- ja neeruhaiguste, luu- ja liigesehaiguste, kasvajate, vereloomehaiguste, silmahaiguste ning söömishälvete väljakujunemist.”

Rohkem tähelepanu pakenditel olevale infole ja koostisainetele

Tartu Ülikooli emeriitdotsent Mai Maser rõhutab toitumisalase info olulisust: “Kauplusest ostame toitu, mitte üksikuid toitaineid. Sellepärast on päris oluline kaupade pakenditele kirjutatud toitumisalane info. Selles on erinevate toitainete – süsivesikud, valgud, rasvad, sool sisaldus 100 grammis tootes.

Mõte on selles, et ostja ei teeks oma valikut ainult ühe toitaine põhjal. Mõnikord on pakendil lisaks välja toodud, kui palju sisaldab üks toidu- või joogiportsjon toiduenergiat või teatud toitaineid ja kui suure osa moodustab see soovitatavast päevasest kogusest.“

Tagli Pitsi sõnul tasub siinkohal märkida, et need arvud, millega EL-üleselt pakenditel võrreldakse, on võrdluskogused, mis ei ühti sugugi alati riiklike toitumissoovitustega. Näiteks pea kõikides riikides on soovituslik päevane D-vitamiini kogus 10 mikrogrammi päevas, kuid võrdluskogus, millega pakendil võrreldakse, on 5.

Eesti Arstide Dietoloogia Seltsi esinaine Liidia Kiisk võrdleb toidusedeli koostamise oskust kirjaoskusega, mille õppimisega tuleb alustada juba lasteaias. “Teadlik valik tingib ka vajaliku toidukraami ostu. Toidu koostis ja koostisainete loetelu on vajalik sobiva toidusedeli koostamisel nii toitlustajale kui ka perele.”

Suurtootjate panus on olnud märkimisväärne

“Võib rõõmuga tõdeda, et vaikselt lisatud suhkrute kogused osades toitudes, eeskätt piimatoodetes, tõepoolest vähenevad,” arvas TAI toitumisekspert Tagli Pitsi, et põhjust rõõmustamiseks jagub. “Lisatud suhkrute vähendamine peabki toimuma aegamööda, et inimeste maitsemeeled jõuaksid muudatustega harjuda.”

Liidia Kiisk lisab: “Märgatavaid samme selle suunas on tehtud küll. Eesti toidu- ja joogitootjad tutvustasid avalikkusele hea tahte lepet, millega tootjad kinnitavad oma järjepidevat tööd lisatud suhkrute vähendamiseks toodetes. Aastaks 2020 alandavad tootjad jookidesse lisatud suhkrute hulka 10% ning 2025. aastaks 15% võrreldes 2015. aastaga. Sellega täidavad tootjad nii Maailma Terviseorganisatsiooni kui ka Euroopa Komisjoni seatud eesmärgid.”

Toidu- ja joogitootja Nestlé julgustab inimesi elama tervislikku ja aktiivset eluviisi, mida omakorda toetab tasakaalustatud toitumine. Tervislikumad valikud hõlmavad füüsilist aktiivsust, samuti toite ja jooke, mis sisaldavad vähem lisatud suhkruid, aga ka ise toidu valmistamist.

Suurtootja on asunud ümber tegema oma tooteid, eemaldades asotoiduvärvid ja vähendades tarbijate jaoks võõraid või vähem teadaolevaid koostisosi, samuti pakutakse lihtsamat ja selgemat toitumisalast infot toodete siltidel. Lisaks nähtub, et üha enam inimesi soovivad tõesti teada, mida sisaldavad nende tarbitavad toidud ja joogid - ning kas koostisosad on toitainerikkad, sobivad tervisliku eluviisiga ja kas toorainete hankimine on läbi viidud vastutustundlikult. Nendele ootustele saab vastata toitumisalast lisainfot läbipaistvamaks tehes ning seda pakenditel selgemini väljendades.

Igasugune ületarbimine, sealhulgas lisatud suhkrute, naatriumi ja küllastunud rasvhapetega liialdamine põhjustab toitumis- ja terviseprobleeme. See hõlmab suurenenud rasvumise, diabeedi ja südame-veresoonkonnahaiguste riski.

Nende toitainete tarbimise vähendamiseks ja rahvatervise parandamiseks tehakse toitudel ja jookidel süstemaatilisi muudatusi. Neid muudatusi tehes ollakse ettevaatlikud, et mitte muuta toodete maitset, kuna see võib julgustada tarbijaid valima vähem tervislikke alternatiive. Järk-järgult vähendatakse lisatud suhkrute ja naatriumi sisaldust toodetes, et tarbijad saaksid teha tervislikumaid valikuid.