Ida-Harju politseijaoskond hoiatab uue kelmuse skeemi eest, kus skeemitamine toimub ostu-müügi portaalides, seni teadaolevad juhtumid on aset leidnud okidoki keskkonnas.

Müüjaga võetakse ühendust WhatsAppi teel ning avaldatakse soovi tema pakutavat toodet soetada. Lepitakse kokku, et ostja tasub deposiidiga. Ostjana esinev kelm saadab müüjale lingi, mis paistab logo järgi olevat seotud okidokiga ning palub müüjal raha saamiseks enda krediitkaardi andmed sisestada. Müüja saab teate, et sisselogimine ei õnnestunud ja ongi rahast ilma jäänud.

Tegemist on kavala skeemiga, mille ohumärke võib olla keeruline ära tunda, kuid alustada tuleks veebilehel kauplemise tingimustega tutvumisest. Deposiidiga tasumine tähendab, et raha jääb veebikeskkonna kontole hoiule kuni ostja on kauba kätte saanud ning kinnitab seda. Alles seejärel kantakse deposiitkontol olev summa müüja kontole. Seega on esimene ohumärk antud skeemi puhul, et müüja saab raha kättesaamiseks lingi veel enne, kui on jõudnud kauba postitada.

Teiseks, tundmatute linkide avamisel tuleb olla väga ettevaatlik. Deposiidiga tasumise korral kantakse raha peale ostja kinnitust automaatselt müüja pangakontole, selleks ei ole vaja avada ühtegi võõra inimese poolt saadetud linki. Ja kui kahest eelmisest ei piisa, siis pea meeles kui võõras küsib Sinu pangakaardi andmeid, võid kindel olla, et asi pole õige.

Ida-Harju politseijaoskonna Facebooki postituse all märgib mitu inimest, et on saanud selliseid pakkumisi. "Väga veider. Mulle just tehti pakkumine kärukomplektile, mille müügihind on 790 eurot pakkumine 800. Alles täna lisasin kuulutuse. Esimese hooga vastasin, et jah, olen hinnaga nõus.
Nüüd taipasin alles kontot vaadata, kasutaja on alles täna registreeritud," kirjutab üks inimene.

Veel teisigi inimesi kirjutab kommentaarides, et on selliseid pakkumisi saanud, kuid õnneks õigel ajal tegutsenud ja kasutajad blokeerinud.