Ninasprei BioBlock on mõeldud viiruse leviku tõkestamise täiendavaks meetmeks, et ära hoida nakatumiskordaja tõusu ja vältida ulatuslike piirangute taaskehtestamist. Ternespiimapõhise ninasprei kontseptsiooni idee autoriks on Icosageni tegevjuht professor Mart Ustav.

Professor Ustavi sõnul on antud antikehad tõhusad mitte ainult Wuhanist alguse saanud viirustüve vastu, vaid ka uute, kergemini levivate Suurbritannia, Lõuna-Aafrika ja Brasiilia viirusvariantide puhul. Seda uuriti nii biokeemilistes kui ka Tartu ülikooli BSL-3 laboris elusa viirusega tehtud katsetes. Käivitatud on katsed uue India tüve vastase kaitse uurimiseks ja kinnitamiseks.

„Tegemist on loodusliku preparaadiga, kus ühekordsel manustamisel viiakse ninaneelu 80 mg veise antikehi, mis on 2000 korda vähem kui on ühes klaasis piimas," täpsustas Mart Ustav. Ta juhib samas tähelepanu, et kuigi BioBlock on laktoosivaba, ei soovitata seda kasutada inimestel, kellel on allergia piimas olevate valkude vastu.

Eesti ettevõtete konsortsium

Ninasprei idee elluviimiseks ühinesid Eesti tunnustatud ettevõtjad ja ülikoolid, et moodustada arenduseks, tootmise käivitamiseks ja turule toomiseks konsortsium. Sinna kuuluvad Icosagen Cell Factory OÜ, AS Chemi-Pharm, OÜ Teadus ja Tegu, Eesti maaülikool (veterinaarmeditsiini instituut ja OÜ Eerika farm) ja Tartu ülikool (farmaatsia instituut, bio- ja siirdemeditsiini instituut ja tehnoloogia instituut).

Konsortsiumi liikmed Icosagen Cell Factory OÜ, Chemi-Pharm AS ja TÜ farmaatsia instituut on välja töötanud BioBlocki täpse retsepti, rõhudes toote efektiivsusele ja ohutusele. „Tootmismahud kasvavad iga nädalaga, ulatudes lähikuudel juba sadadesse tuhandetesse. Eelkõige varustame ninaspreiga Eesti elanikke Benu apteekides ja Chemi-Pharmi e-poes, järgmise sammuna plaanime eksporti esialgu naaberriikidesse, seejärel ka kaugemale," ütles Chemi-Pharmi asutaja Ruth Oltjer.
Benu apteekide frantsiisijuhi Rainer Kaseväli sõnul on Benu apteekidel väga hea katvus üle Eesti, mis aitab tagada, et uus ninasprei oleks kättesaadav kõikidele soovijatele. Müügil olevad kogused varieeruvad apteegiti, ent apteekides on varusid plaanitud igapäevaselt vastavalt nõudlusele täiendada. "Benu pädevad apteekrid on nõuannetega apteegikülastajale abiks ja selgitavad, kuidas uut toodet õigesti kasutada. Kellel pole võimalust apteeki külastada, saab ninasprei soetada veebiapteegist," lisas Kaseväli.

BioBlock ei ole ravim ja ei asenda vaktsineerimist​

BioBlock ninasprei baseerub antikehadel, mis on eraldatud SARS-CoV-2 viiruse ogavalguga hüperimmuniseeritud lehmade ternespiimast. Professor Ustav rõhutab, et tegemist ei ole ravimiga, vaid viirusevastase tootega, mis töötab ninaneelus limaskestade pinnal, kust saab alguse SARS-CoV-2 viirusnakkuse varajane faas. Laboratoorsete katsete põhjal on BioBlocki lahus võimeline inaktiveerima COVID-19 tekitajat SARS CoV-2 viirust.

„BioBlocki ninaspreis olevad antikehad püsivad limaskestal kuni neli tundi. Ninasprei on mõeldud kasutamiseks nakatunute lähikontaktsetel, et vähendada nende nakatumise ohtu, samuti nakatunutel, et need inimesed oleksid siis vähem nakkusohtlikud ka oma lähedastele," ütles Ruth Oltjer ja rõhutas ka omalt poolt, et BioBlocki ninasprei ei asenda vaktsineerimist ega maski kandmist, vaid on lisameede viiruse nakkusahelate katkestamisel.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid