Tuntud investor ja ettevõtja Jaak Roosaare ütleb, et tagantjärele tarkusena oleks pidanud rikkuse majja toomiseks juba mitu aastat tagasi bitcoin’i või mõnd muud coin’i ostma ja seda rahulikult hoidma. „Kui aga rääkida realistlikumast lahendusest, siis mulle endale meeldib väheke aeglasem lähenemine ja võrrand: loo endale hea sissetulek, pane sellest sissetulekust pool kõrvale ja investeeri see passiivset tulu toovatesse varadesse. Tee seda 10–12 aastat järjest ja oledki rahaliselt n-ö vaba,” soovitab Roosaare.

Roosaare lisab, et suurim eksiarvamus investeerimise puhul ongi see, et investeerimisega saab rikkaks kohe või ühe tehinguga. „Tegelikult peaks investeerimine olema harjumus. 10 aastat järjepidevalt säästes ja investeerides võiks rahalise vabaduse saavutamine olla jõukohane igaühele,” lisab investor.

Coop Panga äripanganduse juht Arko Kurtmann täiendab, et rikkaks saamisel tuleb võtta riske. „Keegi ei saa rikkaks raha kulutades. Keegi ei saa rikkaks ka raha säästes. Säästmine on parem kui kulutamine, aga jõukust lood sa läbi investeerimise.”

Kurtmann rõhutab, et riske võttes tuleb neid ka oskuslikult juhtida. „Kindlasti ei tasu kõiki oma vabasid vahendeid suunata suure riskiga investeeringutesse. 90 protsenti portfellist võiks olla mõõduka riskiga investeeringud ja 10 protsenti suurema riskiga nagu näiteks mõni start-up-ettevõte või krüptovaluuta.”

Selleks, et investeeringuid teha, tuleb loomulikult säästa. Kuidas aga leida tasakaal järjepideva säästmise ja endale mugava ning nauditava elu lubamise vahel?

„Minu jaoks on säästmine väga olulisel kohal ja selleks, et 50% sissetulekutest kõrvale panna, tulebki teenida kaks korda rohkem, kui kulutad. Olen enda jaoks paika pannud, millised kulud mul enda elustiili hoidmiseks on ja otsin võimalusi, et sellest kaks korda rohkem teenida. Teenida võib nii palgatööga, lisaprojektidega kui ka ettevõtlusega,” vastas Roosaare.

„Võib ka mõelda, et kui sul kulub kuus elamisele näiteks 1000 eurot, siis võiksid oma kulude katmiseks teenida aastas 12 000 eurot passiivset tulu. Selle teenimiseks läheb 5% tootluse juures vaja 240 000 eurot kapitali,” tutvustab investor lihtsat matemaatikat.

Lisaks arutati saates eri tüüpi ettevõtluse riskide ja eeliste üle ning investeeringuvõimalusi. Räägiti ka rahatrüki mõjust majandusele ja tarkadest valikutest nii ettevõtja kui ka tarbijana.

Podcast’is „Lihtsalt rahast” räägivad kiirelt rikastumisest Coop Panga äripanganduse juht Arko Kurtmann ja investor ning ettevõtja Jaak Roosaare. Saadet juhib ajakirjanik Hando Sinisalu.

Kuula uut saadet „Lihtsalt rahast” Delfi Tasku keskkonnast:

1x
00:00


Jaga
Kommentaarid