Evergrande taotleb kauplemise peatamist kuni olulise tehingu väljakuulutamiseni. Evergrande Property Services Group lisas, et teade kujutab endast võimalikku avalikku pakkumist ettevõtte aktsiatele.

Hiina valitsuse toetatud väljaanne Global Times vahendas, et Hopson Development ostis haldusüksuses 51% osaluse enam kui 40 miljardi Hongkongi dollari (5,1 miljardi dollari) eest, kuid ei avalikustanud viidatud meediakanaleid ja aruandeid.

Hopson ütles, et on peatanud aktsiatega kauplemise kuni ametliku teadaandeni, mis on seotud Hongkongi börsil noteeritud ettevõtte omandamisega ja võimaliku pakkumisega. Võimalik tehing ning oht, et Evergrande likvideeritakse vähima võimaliku hinnaga näis äratavat muret seoses Hiina kinnisvaraturu ning laiemalt majanduse osas.

“Paistab, et haldusüksust on suures plaanis kõige lihtsam müüa, võttes arvesse, et ettevõte soovib lähiajal tulu teenida,” ütles OCBC analüütik Ezien Hoo. “Ma ei ole kindel, kas see ilmtingimata tähendab, et ettevõte on loobunud elus püsimisest, eriti, kuna vara müümine tähendab, et nad üritavad endiselt arvete tasumiseks raha koguda.”

Jäi ebaselgeks, kas Hopsoni avaldus oli seotud Evergrande Grupiga. Vaatamata sellele on Hopson teiste kinnisvaraarendajatega võrreldes heas seisus, sest omab rohkem varasid kui kohustusi, parandas aasta esimeses pooles oma kasumit ja maksis välja dividende.

Hopsoni aktsiad, mille turuväärtus on kokku 60,4 miljardit Hongkongi dollarit (7,8 miljardit dollarit), on tänavu tõusnud 40%. Lisaks andis USA reitinguagentuur Fitch juunis ettevõttele B+ reitingu. Ka Evergrande kinnisvara haldusüksus oli 2021. aasta esimeses pooles kasumlik ning ettevõtte tulud kasvasid võrreldes aasta varasema perioodiga.

Kuna ettevõtte võlad moodustavad 2% Hiina sisemajanduse koguproduktist, ollakse mures, et probleemid Evergrande osas võivad levida finantssüsteemis ja kajastuda üle kogu maailma. Mure on mõnevõrra leevenenud pärast seda, kui Hiina keskpank lubas kaitsta koduostjate huve, kuid tagajärjed Hiina majandusele hoiab investorid siiski ärevana.

Esmaspäevane aktsiatega kauplemise peatamine tekitas ärevust ka valuutaturul, mõjutades Hiina jüaani hinda, mis kukkus dollari suhtes umbes 0,3%. Evergrande aktsiad on tänavu langenud 80%, samal ajal kui ettevõtte võlakirjadega kaubeldakse rekordmadalal tasemel. Ettevõtte kinnisvarateenuste haldusüksuse aktsiad on langenud 43%, kuna kontsern üritab tasuda laenuandjatele ja tarnijatele.

Rahapuuduses olev ettevõte teatas möödunud kuul, et on pidanud läbirääkimisi mõne kodumaise võlakirjaomanikuga ja et on teinud tagasimakseid mõne varahaldustoote osas, mis on suures osas Hiina jaeinvestorite käes. Ettevõtte võlakirjade omanikud on öelnud, et viimastel nädalatel tasumisele kuuluvad intressimaksed ei ole siiski kohale jõudnud.