Merko Ehituse müügitulu oli kolmandas kvartalis 81 miljonit ja puhaskasum 5,5 miljonit eurot. 2021. Merko on tänavu kolmes Balti riigis kokku alustanud enam kui 1300 korteri ehitust, mis valmivad järgmisel kahel aastal.

Analüüsimaja Enlight Research analüütik Mattias Wallander nentis, et kolmanda kvartali käive ja kasum jäid prognoosidele alla. "Kuid vaadates 9 kuu tulemusi on Merkol jätkuvalt tugev aasta," ütles Wallander. Kvartali puhaskasum jäi analüüsimaja prognoosile alla ligi 100 000 euroga ning kvartalis oodati ligi 9% käibekasvu.

Kuna korterite müük kajastub tulemustes alles siis, kui kliendile ulatatakse võtmed üle, teeb see arenduse müügitulud üpris volatiilseks, lisas Wallander.

Merko Ehituse juhtkonna hinnangul on ehituse peatöövõtu turuolukord jätkuvalt keeruline seoses globaalsete tarneahelate probleemidega, lisaks on toimunud hüppeline materjalide hinnatõus ning valitseb suur kvalifitseeritud tööjõu puudus. "Ehitusobjektide tähtaegse valmimise ja eelarves püsimise riskid on täna väga suured ning tõenäoline on mõnel objektil nende realiseerumine," märkis ettevõte.

Turul on vähem uusi objekte ja reaalseid tellimusi, kuna tellijad ei ole jõudnud kohaneda ehitusturul toimunud muutuste ja ehituse kallinemisega. Need probleemid on Merko sõnul paremini juhitavad korteriarenduse valdkonnas, kus arendus- ja ehitusprotsess on suuremal määral kontrollitud.

Fookus kinnisvarale on ära tasunud

Arvestades viimasel paaril aastal toimunud muutusi ehitus- ja kinnisvaraturul nendib ettevõte, et kontserni ettevõtted on kiirelt kohanenud. Merko kontserni ettevõtted on suutnud tarneprobleemidele ja sisendhindade tõusule vaatamata oma kasumlikkust hoida ja isegi parandada. Samuti on end Merko sõnul seni õigustanud suurem strateegiline fookus elukondliku kinnisvara arendusele. Ees võivad oodata aga keerulised ajad.

"Paraku on viimased arengud seoses koroonaviirusega Balti riikides väga negatiivsed ning kontsern peab valmis olema, et kõrge haigestumus ja piirangud võivad seada lähikuudel uusi takistusi protsesside normaalsele kulgemisele ehituses ja kinnisvaraarenduses," ütles ettevõte.

Korteriarenduse valdkonna osakaal kontserni 9 kuu müügitulus on ootuspäraselt väiksem tulenevalt projektide valmimise ja müüdud korterite ostjatele üleandmise ajastusest. Eelmüüdud korterite üleandmine ostjatele jätkub järgnevates kvartalites, mis kajastub ka kontserni majandustulemis. Korterite uusmüük läheb Merko Ehituse kontsernis plaanipäraselt – enamik valmis ehitatud korteritest on müüdud ning arvestatav osa ehituses olevatest on kaetud eelmüügi lepingutega.

Tänavu 9 kuuga andis Merko ostjatele üle 197 korterit ja 7 äripinda ning alustas üle 1300 korteri ehitusega, mis valmivad 2022. ja 2023. aastal. Suuremad korteriarendusprojektid olid Noblessneri, Uus-Veerenni, Odra, Metsatuka ja Lahekalda Tallinnas, Erminurme Tartus, Viesturdārzs ja Mežpilsēta Riias ning Vilneles Skverai Vilniuses.

Kontserni ehituslepingute jääk kasvas 9 kuu seisuga 314 miljoni euroni. Kolmandas kvartalis sõlmis Merko 138 miljoni euro väärtuses uusi lepinguid.2021. aasta 9 kuu müügitulu kasvas 8% 227 miljoni euroni ning puhaskasum 17% üle 15 miljoni euroni.

2021. aastal on Merko ehituse aktsia kerkinud 63% 15,54 euroni.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid