Aprillis kallines kõige rohkem toit

 (4)
Aprillis kallines kõige rohkem toit
Foto: Karin Kaljuläte

Tarbijahinnaindeks vähenes aprillis märtsiga võrreldes 0,1 protsenti ning kasvas võrreldes eelmise aasta aprilliga 3,1 protsenti.

Kaubad olid aprilliga võrreldes 2,1% ja teenused 4,9% kallimad, teatas statistikaamet.

Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta aprilliga võrreldes tõusnud 1,0% ja mittereguleeritavad hinnad 3,8%.

2012. aasta aprilliga võrreldes mõjutasid tarbijahinnaindeksit enim eluasemekulutused, mis andsid kogutõusust üle poole. Sellest omakorda kaks kolmandikku andis aastataguse ajaga võrreldes 28% kallim elekter ja seitsmendiku 4,6% kallim soojusenergia.

Toit andis kogutõusust üle 40%, millest veerand jäi aastaga 6,3% kallinenud lihatoodete arvele ning üle 40% lisasid vastavalt 26% ja 23% kallinenud köögi- ja puuvili. Mootorikütus oli 2013. aasta aprillis 6,6% odavam kui aasta varem. Mullu sama ajaga võrreldes on toidukaupadest enim ehk 61% kallinenud kartul ning 14% odavnenud kohv. Pühadejärgselt olid ka munad 20% odavamad.

Märtsiga võrreldes olid aprillis tarbijahinnaindeksi suurimateks mõjutajateks lennukipiletite 16%-line ning mootorikütuse 1,4%-line odavnemine. Samuti oli elekter 1,3% ja soojusenergia 1,1% odavam. Puuvili kallines kuuga 6,1% ja köögivili 3,2%. Toidukaupadest kallines hiina kapsas kuuga kaks korda ning kurk odavnes kolmandiku võrra.