EENet võttis väätsalastelt odava püsiühenduse

 (44)
Väätsa vallavanem
Väätsa vallavanem Toomas Anderson loodab kodukandi internetiseerimisel abi ka Vaata Maailma projektist.Äripäev

Mõni kuu tagasi tegi üks uudis kõik praegused ja tulevased internetikasutajaid kadedaks — Väätsa külas saab püsiühenduse vaid 50 krooni eest kuus.

Väätsalaste rõõm jäi aga üürikeseks, sest Eesti Hariduse ja Teaduse Andmesidevõrk (EENet) nõudis selle võrgu kinnipanemist. Selleks ajaks kasutas odavat interneti püsiühendust ligi 30 perekonda.

“Meie eesmärk ei ole alla suruda omaalgatuslikku tegevust, see on vägagi tervitatav, et inimestele püütakse tagada odavat internetile ligipääsu. Kuid kasutajad peaksid endale täpselt teadvustama, milliseid garantiisid nad soovivad ja kas antud juhul on need olemas,” põhjendab EENeti arendusosakonna juhataja Neeme Vool.

MTÜ Väätsa Infolevi projektijuht Virgo Rikk, kelle eestvedamisel Väätsa elanikud saidki paar kuud kodus internetti nautida, räägib, et kui selle lahenduse loomisega tegelema hakati, kehtis veel kord, et EENet võimaldas ühendust mitte ainult koolidele, vaid ka koolilaste kodudesse. “1. märtsist on olukord muutunud ja meie polnud sellest teadlikud,” tõdeb Rikk. “Praegu, jah, ei olegi meil erakasutajatel internetti, kuna EENet pani võrgu kinni,” tõdeb Rikk. “Sel kevadel jõudsime otsusele, et õpilaste kodudesse EENeti ühenduse laiendamine ei ole kahjuks võimalik. Õpilastel peaks koolitöö olema organiseeritud nii, et vajadus internetti kasutada rahuldatakse koolis, iseseisva töö jaoks tuleb vahendeid mujalt leida,” selgitab Vool. “Praegu maksab haridusvõrgu ülalpidamise ja teenused kinni riik. Valdavas enamikus kodudes on kooliõpilasi. See tähendaks, et riik peaks kinni maksma ja haldama enamiku inimeste kodused internetiühendused.”

EENeti ja Väätsa puhul tekkis konflikt seetõttu, et hoolimata loast laiendada EENeti võrku õpetajate kodudesse ja keelust teha seda õpilaste kodudesse kasutati seda siiski ka nendes kohtades, kus lepinguga antav luba selleks puudus, räägib Vool.

Riki sõnul tunnevad Väätsa internetivõrgu vastu huvi ka teiste valdade IT-spetsialistid.

Neeme Vool toob üheks miinuseks, et hinna on teinud soodsamaks tagatiste puudumine, võrk ehitati põhimõttel “ehk hakkab tööle”. Tegijad on isegi tunnistanud, et äike on rikkunud osa võrguseadmeid, kuna kasutatud on tehnilisi lahendusi, mida ei peeta soovitatavaks, sõnas ta. “Rahva algatus interneti maale toomisel on igati tervitatav, kuid me soovime tegijatele veidi rohkem aega projektide läbimõtlemisel ja soovitame investeerida siiski ka kvaliteeti.”

Väätsa vallavanem Toomas Anderson kinnitab, et algatust pooleli ei jäta ning läbirääkimised internetiühenduse loomiseks käivad Eesti Telefoniga. “Siis tegutseme nagu kord ja kohus,” räägib vallavanem. “Aga kuumakse tõuseb siis kaks korda, 100 kroonile. Ega siin inimestel pole kerge need 100 krooni välja käia, aga nad püüavad.”

Väätsa internetiühenduse hind teeb kadedaks
Väätsa püsiühendus
kiirus: 128 kbit/s
liitumistasu: 1000 kr kuumakse: 50 kr
Starman Starlink
vaadata saab ainult Eesti kodulehekülgi, e-posti saata igale poole
kiirus: 64–256 kbit/s
liitumistasu: 495 kr
kuumakse: 195 kr ilma modemi rendita, rent 175 kr/kuu
ET Atlas ADSL Ligth
kiirus: 64–256 kbit/s
liitumistasu: 590 kr
kuumakse: 500 kr