EL vähendab piiranguid nutiseadmete kasutamisel lennukis

 (5)
EL vähendab piiranguid nutiseadmete kasutamisel lennukis
Foto: Rene Suurkaev

Euroopa Lennundusohutusamet (EASA) andis suunise, mis lubab kogu lennu vältel hoida lennurežiimil sisselülitatuna kaasaskantavate tehnikaseadmeid, nagu näiteks nutitelefonid, tahvelarvutid ja e-lugerid.

ELi transpordivolinik, Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas on esitanud lennundusohutusametile palve kiirendada tehnikaseadmete ohutut kasutamist käsitlevate suuniste läbivaatamist. Uued suunised avaldatakse eeldatavasti 2014. aasta alguses, teatas Euroopa Komisjoni esindus Eestis.

„Me kõik soovime reisi ajal mobiilsidet kasutada, kuid siin on võtmesõnaks ohutus. Olen palunud suuniste läbivaatamisel lähtuda selgest põhimõttest: kui mobiilside kujutab endast ohtu, ei tohiks seda lubada, kui see aga on ohutu, võib seda eeskirjade kohaselt kasutada,“ ütles asepresident Kallas.

Täna avaldatud ajakohastatud ohutussuunistes on juttu kaasaskantavate tehnikaseadmete kasutamisest ilma mobiilsideühenduseta, see tähendab lennurežiimil. Ühendus mobiilsidevõrgu, Wi-Fi, Bluetoothi jms sellise kaudu tuleks välja lülitada. 

See on esimene kord, kus isiklikke tehnikaseadmeid lubatakse lennurežiimil kasutada kõigis lennuetappides, väravast väravani. Seni on kõik isiklikud tehnikaseadmed tulnud ruleerimise, õhkutõusu ja maandumise ajaks täielikult välja lülitada. 

Lennukipersonal võib lennu jooksul paluda reisijatel seadmed välja
lülitada. Reisijad peavad alati järgima personali antud korraldusi
seoses ohutuse või muude küsimustega.

„Täna astume esimese sammu selles suunas, et lubada tehnikaseadmete ohutut kasutamist lennukis ruleerimise, õhkutõusu ja maandumise ajal. Järgmisena tahame uurida, kuidas oleks võimalik lennukis mobiilsidet kasutada. Uuringud võtavad aega ja järeldused peavad põhinema tõenditel,” lisas Kallas.

Mobiilsideühendus on praegu võimalik üksnes spetsiaalselt varustatud lennukites, mis võimaldavad lennukõrgusel võrguühendust. Sel juhul ei kasuta reisijad maapealset võrku, vaid sertifitseeritud ohutut pardasüsteemi. Selline võimalus on praegu vaid üksikutes lennukites, kuid lähiaastatel võib oodata võimaluste avardumist.

Nimetatud teenust pakkuvate lennukite kohta võttis komisjon hiljuti vastu telekommunikatsiooni käsitlevad otsused, mis võimaldavad pakkuda 3G- ja 4G-mobiilsidevõrke, et tagada mobiilsideseadmetele parem ühendus.