Euroopa Keskpank: ühest intressitõusust piisab

 (1)
Eurod
Corbis/Scanpix

Eile euroala intresse tõstnud Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet ei kinnitanud millegagi turu ootusi, et pank võiks inflatsiooni ohjamiseks intresse veelgi tõsta.

“Rahapoliitika pärast tänast (eilset — toim) otsust tagab meile meie eesmärgi täitmise,” ütles Trichet pressikonverentsil, mis järgnes panga nõukogu otsusele tõsta euroala intresse 25 baaspunkti võrra, 4,25 protsendile.

Tegemist oli euroala esimese intressitõusuga alates eelmise aasta juunist.

Trichet’ sõnul oli nõukogu otsus üksmeelne ning mingit kindlat suunist edaspidiseks pangal ei ole. Pank teeb kõik, mis vaja, et hoida inflatsioon 2 protsendi piirimail, nagu on kirjas panga mandaadis, kordas Trichet.

Euro odavnes eile dollari suhtes 0,8 protsenti

Euro odavnes seepeale dollari suhtes 0,8 protsenti, 1,5758 dollarile ning Euroopa võlakirjade oodatav tulumäär langes.

“Võtmefraas on see, et pangal pole kindlat suunist,” kommenteeris agentuurile Bloomberg Bank of America rahvusvahelise valuutastrateegia osakonna juht Robert Sinche. “Euroopa Keskpank on selleks korraks lõpetanud,” jätkas ta.

Trichet hoiatas inflatsiooniootuste juurdumise eest ning manitses mõõdukusele nii ettevõtteid oma hinnakujunduses kui ka töövõtjaid oma palganõudmistes.

Esimeses kvartalis viie aasta suurim palgatõus

Statistika näitab, et esimeses kvartalis on palgad euroalal läinud aasta sama perioodiga võrreldes 3,3 protsenti kasvanud, mis on kiireim tõus viimase viie aasta jooksul.

Trichet’ sõnul on inflatsiooniriskid suurenenud. Aastaga kahekordistunud nafta hind ületas eile 145 dollarit barrelist. Eurostati esialgse hinnangu järgi kiirenes inflatsioon euroalal juunis juba 4 protsendile, mis on kaks korda kõrgem kui soovitud ülempiir.

Sellest hoolimata kinnitas Trichet, et eilne otsus intresse tõsta aitab keskpikas perspektiivis inflatsiooni ohjes hoida.

“Trichet ei tundunud nii karmisõnaline, kui kardeti,” ütles Frankfurt Trust Investment GmbH valuutaturgude osakonna juht Christoph Kind. Turul kardeti isegi, et Euroopa Keskpank võib intresse kergitada 50 baaspunkti võrra. Eile ei kasutanud Trichet ühtegi oma n-ö signaalfraasi, mis varem on intresside tõstmise kavast märku andnud.

Keskpank: majanduskasv aeglustub 1,5 protsendile

Trichet möönis, et majanduskasv euroalal aeglustub, kuid kasv siiski jätkub, ehkki mõõdukas tempos. Panga prognoosi järgi aeglustub kasv tänavu keskmiselt 1,5 protsendile. Eriti järsk on pidurdumine mõnes riigis, nagu Iirimaa ja Hispaania, kus väga suurt rolli etendas kinnisvarasektor.

Majanduskasvu aeglustudes on sagenenud poliitikute rünnakud Euroopa Keskpanga vastu. Lisaks Prantsusmaa presidendile Nicolas Sarkozyle ja Itaalia peaministrile Silvio Berlusconile on ka Hispaania valitsusjuht ning isegi Saksamaa rahandusminister viimastel päevadel öelnud, et keskpank peaks inflatsiooni ohjamise kõrval ka majanduse kasvule mõtlema.

Trichet märkis eile taas, et ei näe siin vastuolu. Just kontrolli all inflatsiooniga majanduskeskkond tagab stabiilse kasvu.

Ta meenutas õppetundi 1970. aastate naftašokist. Kontrolli alt välja lastud inflatsioon jäi kõrgele pikaks ajaks, tuues kaasa majanduskasvu aeglustumise, stagnatsiooni ning kõrge tööpuuduse, millest Euroopa alles praegu toibuma hakkab. “Oluline on, et me seda saavutatud edu käest ei lase,” ütles Trichet eile.

Rootsi kergitas intressi kümnendi kõrgeimale tasemele

Rootsi keskpank tõstis eile baasintressi enam kui kümne aasta kõrgeimale tasemele, et ohjata inflatsiooni. Samas riskib riik majanduse kasvuhoo järsema pidurdumisega.

Rootsi keskpank Riksbanken otsustas eile tõsta repomäära 25 baaspunkti võrra, 4,5 protsendile. Aasta jooksul tuleb intressi veel paar korda tõsta, et vältida inflatsiooni juurdumist, ütles keskpanga juht Stefan Ingves.

Viimati muutis Riksbanken repomäära veebruaris, tõstes seda samuti 25 baaspunkti võrra.

Maikuus kiirenes inflatsioon Rootsis 4 protsendini, mis on 14 aasta kiireim tempo ning kaks korda kõrgem keskpanga seatud sihist.

Majandus kasvas 2,2%

Esimeses kvartalis kasvas Rootsi majandus aasta arvestuses 2,2%, mis on omakorda aeglaseim tempo viimase nelja aasta jooksul. Kasv tuli väiksem kui keskpanga prognoositud 2,8%.

Eile kärpis Rootsi keskpank ka tänavuse aasta sisemajanduse kogutoodangu kasvuprognoosi 2,6 protsendilt 2,1 protsendile. Tuleval aastal kasvab SKP uue prognoosi järgi 1,2%, veel aprillikuus prognoositi selleks näitajaks 1,8%. Ülejärgmiseks aastaks peaks Rootsi majandus kasvama 2,3% kevadel ennustatud 2,8% asemel.

Oodata kiiremat hinnatõusu

Rootsi keskpank tõstis eile ka inflatsiooniprognoosi, ennustades tänavuseks tarbijahindade tõusu 3,9%, samas kui aprillikuine prognoos oli 2,9%. Järgmiseks aastaks kerkib inflatsioon 3,5% ehk kevadel ennustatust enam kui protsendi jagu rohkem. Aastaks 2010 prognoositakse 2,3protsendilist inflatsiooni.

Rootsi jaemüük kasvas mais-aprillis viimase seitsme aasta aeglaseimas tempos, tarbijausaldus langes aga juunis tosina aasta madalaimale tasemele.

Läinud kuul prognoosis Rootsi rahandusminister Anders Borg, et tööpuudus hakkab tuleval aastal kasvama, kui majanduskasv aeglustub ning inflatsioon nõudlust piirab.

Ford Motor on teatanud, et koondab Rootsis 2000 töötajat, peamiselt Volvo sõiduautode tootmises. Suuri koondamisi teevad ka Ericsson ja TeliaSonera.