Hotellid: Riia võtab meie kunded omale

 (20)
Hotell Olümpia
Foto: DELFI

Tallinna hotellide juhid on veendunud, et majutusteenustelt arvestatava käibemaksu tõstmine 5 protsendilt 18-le mitte ainult ei vähenda klientide arvu ja hotellide rentaablust, vaid mõjub negatiivselt ka turistide arvule kogu Eestis.

Tallina hotelli St. Barbara tegevdirektori Kris Leinatamme sõnul mõjutab käibemaksu tõstmine hotellide kasumlikkust. Tema sõnul on turistide vool Eestisse viimasel ajal kahanenud, mis lööb niigi hotellipidajate rahakoti pihta. Käibemaksu suurendamine oleks aga eriti valus.

Turist sõidab sinna, kus on odavam

Leinatamm ütles, et käibemaksumäära muutmise korral peaksid nad teoreetiliselt tõstma teenuste hindu, kuid praktikas see ei toimi. “Peale Eesti hotellide on meie konkurendid ka teiste Euroopa pealinnade hotellid. Paljude jaoks ei ole vahet, kas nad sõidavad paariks päevaks Tallinna või Riiga. Kui Riia on odavam, siis minnakse just sinna,” kirjeldas ta kartusi.

Kuid tegevdirektor on kindel, et isegi kõige tumedama stsenaariumi rakendumisel püüavad hotellid kuidagi olukorrast välja rabeleda. “On kahetsusväärne, et riik tahab saada lisaraha ettevõtete arvel, kellel ei lähe niigi kõige paremini. Kuigi ma saan ka neist aru,” kurvastas Leinatamm.

St. Olav Hotelli tegevdirektor Svetlana Dogadina loodab, et käibemaksu ei suurendata. “Turiste niigi ei ole. Kaubad ja teenused kallinevad jätkuvalt ning puhkus Eestis on muutunud väga kulukaks lõbuks. Isegi kesklinna hotellidel on probleeme täitumusega, rääkimata juba ääremaa hotellidest,” rääkis ta. Dogadina ei osanud öelda, millega nad maksu tõstmise korral hakkavad turiste ligi meelitama, sest sel juhul tuleb klientidelt küsida kõrgemat hinda.

Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu (EHRL) hinnangul seab käibemaksu võimalik tõstmine ohtu Eesti kui turismimaa atraktiivsuse. “Kui käibemaksu määr tõuseb ja seda eriti ajal, mil majandus ise ei kasva, seab see ohtu Eesti kui turismimaa atraktiivsuse, ohustab investeerimiskliimat ja võib viia tõsiste raskuste või isegi pankrotini mitmed eelkõige Eesti väikeettevõtjatele kuuluvad hotellid,” märkis EHRLi juhatuse esimees Felix Mägus liidult valitsusele saadetud kirjas. “Müügitulude langus ja töökohtade kaotus vähendab nii käibemaksu kui ka tööjõukuludega seotud maksude laekumist.”

Mägus manitseb riigikogulasi

Liit loodab Mäguse sõnul, et riigikogulased mõtlevad veel kord tõsiselt tagajärgedele, mida võivad maksumuudatused kaasa tuua. “Loodame siiralt, et mõistetakse, et tähtsam kui hetkeliste puudujääkide likvideerimine riigi maksulaekumises on Eesti usaldusväärne ning stabiilne investeerimiskliima ning riigi suurima ekspordiartikli — turismi — konkurentsis püsimine,” ütles ta.

Eile õhtul otsustas valitsuskabinet siiski, et hotellide jaoks tõuseb käibemaksu määr 18 protsendile.

TAUST

 — Eesti Hotellide ja Restoranide Liit (EHRL) saatis eile kirja riigikogu fraktsioonidele ja ministritele, milles kutsus veel kord üles mitte tõstma kehtivat majutusteenuste käibemaksu määra.

 — Euroopa Liidu 27 liikmesriigist rakendatakse 22s majutusteenusele alandatud käibemaksu määra, sealhulgas kahekümnes riigis on see 10% või väiksem. EHRLi juhatuse esimehe Feliks Mäguse sõnul on alandatud maksumääraga riikide hulgas ka Eesti naabrid ning lähimad konkurendid Läti, Leedu, Soome, Rootsi ja Norra.

 — EHRL on Eesti suurim hotelle ja restorane koondav ühendus, kuhu kuulub 85 liiget.