Kas maksta laenu tagasi või investeerida?

 (20)
Kas maksta laenu tagasi või investeerida?
MündidFoto: Scanpix/ Reuters

Inimesed võivad sattuda meeldivasse olukorda, kus on vaba raha, kuid üleval on ka laenukohustusi. See tekitab küsimuse – kas investeerida raha või maksta hoopis ennetähtaegselt laenujääki vähemaks.

Ühest vastust ei ole. Väiksem laenujääk annab rahulikuma une. Eriti käib see kõrge intressikuluga laenude kohta. Kui aga börsidel käib buum, on kahju rahast, mis on jäänud teenimata.

Kui laenu intressimäär on kõrgem kui 10%, võiks pigem maksta laenu tagasi kui investeerida. Pikaajaline aktsiaturu tootlus (USAs) on umbes 10%.

Aktsiaturu tootluse osas ei ole garantiisid, kuid kui kõrge intressiga laenu saab kiiremini tagasi makstud, muudab see kulude poolt väiksemaks.

Kui valida oleks kas laenu tagasimaksmine või hoiustamine, siis viimasega ei teeni midagi, mistõttu laenu maksmine tundub ahvatlevam. Kui aga mängu tuleb investeerimine, siis võib ju endale kõrgeid tootluseesmärke seada, kuid need ei pruugi täituda. Kui aktsiaturg langeb, siis kaotate raha. Oleks maksnud laenu tagasi, oleks vähemalt kohustus väiksem. Investeeringut eelistades jääb kohustus alles, kuid investeeringu väärtus langes.