Kolm või enam burgerit nädalas suurendab lastel astmariski

 (4)
Kolm või enam burgerit nädalas suurendab lastel astmariski
AFP/Scanpix

Lastel, kes söövad kolm või enam burgerit nädalas on kõrgenenud astmarisk, kuid rohke puuvilja- ja kalasisaldusega dieet võib seda vähemaks võtta, selgub rahvusvahelisest uuringust.

Uurijad Saksamaalt, Hispaaniast ja Suur-Britanniast, kes uurisid 50 000 lapse terviseandmeid, leidsid, et astma ning burgerite vaheline seos on tugevam rikastes maades, milles rämpstoit on enam levinud, kirjutab Reuters.

Liharikas dieet ei mõjuta astma esinemise tõenäosust. Tihe burgerite söömine võib olla märk teistest astma riski mõjutavatest faktoritest.

"See on märk, et seos pole tihedalt toiduga seotud, vaid on seotud teiste elustiili ja keskkonnafaktoritega nagu rasvumine ning vähene liikumine," sõnas uuringu juht, Gabriele Nagel Ulmi ülikoolist Saksamaal.

Ta lisas, et tervislikul dieet dieet on kiiduväärt - puuviljad sisaldavad antioksüdante ning kala sisaldab Omega-3 rasvhappeid.

"Puu-ja köögiviljad sisaldavad antioksüdante ning teisi aineid, millel võib olla soodne mõju astma puhul," lausus Nagel.

Ta ütles, et C-vitamiinirikkaid toite seostatakse parema kopsutalitluse ning vähemate astmasümptomitega.

Suur-Britannias on kuskil 1.1 miljonil lapsel astma ning Ameerikas on see tavalisim krooniline lastehaigus, mis on diagnoositud 10 miljonil lapsel.

Uuringu kohaselt vähendab Vahemere-dieet, mis sisaldab palju puu- ja köögivilju, täisteratooteid, pähkleid ja kala, südamehaiguste, suhkruhaiguse, vähi ja depressiooniriski.