Kolmanda kvartali ravimiturg langes


Kolmanda kvartali ravimiturg langes
Foto: Andres Putting

Ravimituru maht väheneb igal aastal kolmandas kvartalis, neljandas kvartalis on oodata müügi suurenemist enne järgmisel aastal tulevat ravimite käibemaksu tõusu.

Ravimitootjate liidu juhi Akshay Mody sõnul on III kvartali tagasiminek iga-aastane trend, kirjutas Meditsiiniuudised. “Ilm on ilusam, tuntakse end hästi ja siis jäetakse ravi vahele,” tõi ta välja.

Ka hulgimüüja Tamro juhi Tarvo Vaasa sõnul ei ole turg suures languses.

Suurt langust pole

“Kasv on aeglustunud. Ravimiameti statistika järgi kasvas selle aasta kolmas kvartal võrreldes aastataguse ajaga 11%. Süvaanalüüsi ei ole ma teinud, kuid märgid näitavad, et väheneda võib loodustoodete ja toidulisandite kasutamine,” kommenteeris Vaasa.

Uue käibemaksumäära seadustamisel tuleb neljas kvartal Mody hinnangul taas parem, kuna inimesed ostavad endale varud ette. Esimeses kvartalis mahud jälle kukuvad.

“Kindlasti praeguses majandusolukorras kasv aeglustub ning uuel aastal võib see jääda 2008. aasta tasemele. Palju sõltub haigekassa ravimite kompenseerimise eelarvest, samuti üldisest Eesti majandusest,” arvas Vaasa.

Praegu ei ole olukord veel hull, kuid Mody sõnul hakkab ülemaailmne majanduskriis lähiaastatel kindlasti ka suurfirmasid puudutama. “Paljudel lõppevad patendid. Teiseks suureneb surve riikides, kus riigi ja kindlustuse osakaal ravimite eest tasumisel on suurem kui Eestis,” tõi ta näite ja lisas, et edaspidi jääb ka raha vähemaks.

Mody ennustab lähiaastateks ühinemisi — liituvad nii originaalitootjad omavahel kui ka originaalitootjad geneerikutega. “Kõige ehedam näide on Novartis, kellele kuulub nüüd Sandoz,” tõi ta välja.

Riske püütakse Mody sõnul hajutada ka uute valdkondade, näiteks diagnostika lisamisega.

Liitumisi näeb ka SEB Geneerilise Farmaatsia Fondi juht Meelis Angerma. “Suured farmaatsiagigandid on toodete puuduses ja ostavad üles biotehnoloogiaettevõtteid, mis on teinud biotehnoloogiaettevõtete aktsiatest suhteliselt head aktsiad praegusel raskel ajal,” kommenteeris Angerma maailmas toimuvat.

Samuti tõi ta välja, et kuna patsiendid on igal pool hinnatundlikumaks muutunud, siis eelistavad nad rohkem geneerilisi ravimeid.

Tibusid loetakse talvel

“Maailma juhtivad geneeriliste ravimite tootjad näitasid üllatavalt tugevaid kolmanda kvartali tulemusi ja tõstsid hiljuti selle aasta prognoose (Teva, Mylan, Endo, Barr). Seega neljandas kvartalis näevad need ettevõtted heade äritingimuste jätkumist,” ütles Angerma.

Sanofi Aventis Eesti juhi Piret Selli sõnul jätavad firmad alles vaid kõige paremad esindajad. “Võib juhtuda, et geneerikud hakkavad esindajaid juurde palkama, kuna paljud originaalravimid ei saa enne soodusnimekirja, kui geneerilised turule pääsevad,” pakkus Sell.

Kommentaar

Meelis Angerma, fondihaldur

Ettevõtete ülevõtmised tulevikus ilmselt jätkuvad, sest ettevõtetel on piisavalt raha ja sagedamini napib kasvuvõimalusi. Ülevõtmised hoogustuvad, kui krediiditurud veidi rahunevad. Venemaa hulgimüügifirmad on ravimite ostmisel ettevaatlikumaks muutunud. Kuni Venemaa suudab vältida suuremat devalveerimist ja kriisi, püsib ka nõudlus. Mõned ettevõtted teatasid Ida-Euroopa regioonis kolmandas kvartalis hoopis väga headest tulemustest. Näiteks Läti Grindeks, kes müüb Venemaale. Rohkem on kukkunud nende ettevõtete aktsiate hinnad, kellel on suurem võlakoorem.

Halvemal juhul võib liiga suur võlg pankrotte põhjustada, kuid põhiline äritegevus paistab praegu (veel) üsna haavamata.