Jahutamine

Jahtumise ajal läbib toit temperatuurivahemiku 10–60 °C, mis on soodne mikroorganismide ja haigusetekitajate kasvuks. Toit peab läbima nn ohtliku tsooni võimalikult kiiresti. Suur kogus toitu jahtub aeglaselt. Selleks võib toitu jahutada kõigepealt ca 1,5 tundi õhutatavas ruumis, kuni toidu temperatuur langeb umbes 60 °C. Seejärel tuleks toit kiiresti jahutada temperatuurini alla 10 °C. Jahtumise ajal peab toit olema kaetud või kaitstud õhu kaudu saastumise eest (ristsaastumine!).

Jahutamisel võib kasutada järgmisi võtteid: toidu jagamine väiksemateks tükkideks, toidu segamine jahutamise ajal, jahutamine vee- või jäävannis, jahutamine selleks ettenähtud jahutuskambris jm. Ärge asetage kuuma toitu külmikusse, sest see põhjustab temperatuuri tõusu külmikus, k.a külmikus olevates toitudes ja rikub seega külmaahela järjepidevust.

Sulatamine

Enamikku sügavkülmutatud toite võib võtta sügavkülmast ja kuumtöödelda kohe, kuid linnurümp ja suuremad lihatükid tuleb enne kuumtöötlemist täielikult üles sulatada. Kui liha ei ole täielikult sulanud, siis kuumtöötlemisel jätkub liha keskosa sulamine ning toidu kuumtöötlemise temperatuur ei ole piisav võimalike haigusetekitajate hävimiseks. Sulatamiseks asetage toit sügavkülmast külmiku jahedasse osasse ning jälgige, et toit oleks piisavalt eraldatud, vältimaks teiste toitude ristsaastumist külmikus! Sulanud toit tuleks kohe kuumtöödelda.

Sulanud toitu ei külmutata uuesti!

Allikas: toitumine.ee