Läti eelarvet ähvardab 18 miljardine puudujääk

 (5)
Läti peaminister
Läti peaminister Ivars GodmanisReuters/Scanpix

Läti 2009. aasta riigieelarve eelnõus on tulude poolelt puudu üle 18 miljardi krooni, et katta kõik tulevaks aastaks planeeritud kulud — see on ligi 5% riigi sisemajanduse koguproduktist.

Kui kõrvutada seda puuduolevat summat selle aasta riigieelarvega, siis moodustab 820 miljonit latti tulubaasist 15 protsenti, kirjutab majandusleht Biznes & Baltija.

“Sellist defitsiiti, mis on viis protsenti SKP-st, ei või mingil juhul lubada. See ületab kõik piirid ning oleks majandusele katastroof. Üle kahe aasta me sellise defitsiidiga vastu ei pea,” ütles Parex Asset Management president Robert Idelsons.

Selline defitsiit tooks reitingute languse, mis omakorda tähendaks laenuraha kallinemist ja investorite pagemist. Nii on ka Läti valitsuse peamine küsimus: kust kokku hoida?

Läti rahandusministri Atis Slakterise sõnul on plaan 5% võrra ametnike arvu kärpida suures osas lõpule viidud. Kuid nagu kirjutab B&B, on ametnike koondamine Lätis olnud seni pigem formaalne — ära on kaotatud täitmata töökohad. Majandusekspertide hinnangul on siin veel kokkuhoiuruumi küll.