Luik murdis Ekspressiga Karu rekordi

 (8)
Hans Luik
ETA FOTO

Hans H. Luige asutatud Ekspress Grupp tegi reedel Eesti parima börsistardi ning seljatas senise liidri Armin Karu juhitava Olympic Casino.

Värsked Ekspress Grupi väikeomanikud loodavad investeeringust kiiret tulu ja kavatsevad asuda aktsiat müüma, kui hind tõuseb 130 kroonile. Neljapäeval kerkis hind 111,09 kroonile.

Pikemalt kui aasta ei kavatse Äripäevaga vestelnud investoritest peaaegu keegi aktsiat hoida ning enamik tunnistas, et läks selle ostuga kiire ja kindla kasumi peale välja.

“See oli puhtalt spekulatiivne riskivaba tehing kiire kasumi eesmärgil,” ütles transiidiärimees Oleg Ossinovski, kes üle poole aasta aktsiaid kindlasti ei hoia. Ta paigutas Skinest Investeeringute OÜ kaudu Ekspress Gruppi üle 300 000 krooni.

30-40% suurune tõus muudab suured närviliseks

Samuti ligi 300 000 krooni eest aktsiaid märkinud Äripäeva peatoimetaja Igor Rõtov lausus aripaev.ee-le, et 20% pole veel hinnatõus, mis paneks ta aktsiaid müüma. “Usun, et suuremad investorid muutuvad närviliseks 30-40% peal,” sõnas Rõtov ja lisas, et ta pole praegu veel otsustanud, kas võtta pikaajaline positsioon.

362 462 krooni eest aktsiaid märkinud olümpiavõitja ja aktiivne väikeinvestor Jaan Talts ütles aripaev.ee-le, et ahneks ei tohi minna. 30 protsenti enne suve oleks suurepärane välja võtta, sest suvel on aktsiaturg Eestis väga loid, märkis ta.

“Kui ta nüüd lühiajaliselt tõesti 50% tõuseb, siis peaks kindlasti realiseerima,” rääkis lasteriideid tootva OÜ Lenne omanik Urmas Leeman. Tema firma investeeris Ekspress Gruppi 780 000 krooni ja ta ise paigutas ligi 40 000 krooni.

Leemani sõnul sai IPO-l osalemisel määravaks see, et Ekspress Grupp on ettevõte, mis on tugeva tuumikomanikuga ennast juba tõestanud. “See on ka riskide jaotamise mõttes päris hea aktsia, sest see valdkond on natuke teine kui seni Eesti börsil olnud ettevõtted,” lisas Leeman.

Esimese börsipäeva 20,3 protsendi suurune tõus oli väikeinvestoritele ootuspärane, sest Luige käsi on seni kõigis ettevõtmistes hästi käinud.

Trükimeediat peetakse stagneeruvaks äriks

“Selle aktsia suhtes oldi väga positiivselt meelestatud, see tõus kajastab investorite suhtumist,” kommenteeris Ardi Vigur firmast Mobec, mis investeeris Ekspress Gruppi ligi pool miljonit krooni.

“Seda tõusu oli tegelikult ka ette näha. Müüjaid ju peale Hansu ei ole kedagi ja tal ka keelatud aasta jooksul müüa,” naeris Marek Joon firmast OÜ Kaare. Tema firma märkis aktsiaid ligi 600 000 krooni eest.

“Lühikeses perspektiivis ma ohte ei näe, aga pikemas sõltub sellest, kas Luik suudab uue meedia arenguga kaasa minna,” rääkis OÜ Hoiukassa kaudu üle 400 000 krooni Ekspress Gruppi investeerinud Kristjan Hiiemaa. “Aga kuna neil on nüüd palju raha, siis saavad nad endale kindlasti palju toredaid asju juurde osta ning kindlustada ka uue meedia rahavood.”

Ekspress Grupp ahvatles mitmeid prominente

valik enim Ekspress Grupi aktsiaid märkinutest, aktsiate arv OÜ Elikante (ettevõtja Rein Kilk) 61 000
AS Infortar (Tallinki juhid Ain Hanschmidt, Enn Pant, Kalev Järvelill) 20 000
OÜ Okob Invest (endine tähtmaakler Charlie Viikberg) 14 426
OÜ Haveli Invest (kinnisvaraettevõtja Toonart Rääsk) 11 000
OÜ Lenne (lasteriiete tootja Urmas Leeman) 8 452
Rustam Aksenenko, Vene transiidiärimees 8 125
OÜ Eggera (ettevõtja Olari Taal) 4 896
Ursa Invest OÜ (Hansapanga keskastmejuht Pärt Kivaste) 4 217
VP Holdings OÜ (Magnum Medicali endine tegevjuht Virkko Pullinen) 4 000
Jaan Talts, olümpiavõitja 3 927
Skinest Investeeringute OÜ (Oleg Ossinovski) 3 295
Art Lestberg, Hansapanga keskastmejuht 3 169
Igor Rõtov, Äripäeva peatoimetaja 3 120
Priit Leito, Ekspress Grupi juhatuse esimees 2 597
Anneli Viik, käsitöökohviku omanik 2 195
Aavo Kokk, Eesti Päevalehe peadirektor 1 700
Sven Kunsing, SEB Ühispanga fondide juht 1 696
Romet Tepper, Hansapanga maakler 1 652
Lea Larin, Eesti Päevalehe peatoimetaja 1 500
Endel Siff, ettevõtja 1 089
Estonian Business School Group (Mart Habakuk) 1 074
Priit Hõbemägi, Eesti Ekspressi peatoimetaja 1 000