21 meetri kaugusele nende majast ehitab Merko järjekordse neljakorruselise kortermaja, kuhu kolib 11 peret. Majaaluse krundi sai Merko tütarfirma maadevahetuse teel.

Filly peremees Rait Reinaru on kortermaja ehitamise vastu võidelnud mitu aastat ja eelmisel reedel esitas ta halduskohtusse kaebuse. Ta taotleb vastu võetud detailplaneeringu kehtestamisest loobumist ja detailplaneeringus muudatuste tegemist — kokkuvõtvalt ehitusmahu vähendamist. Eriti taotleb ta Räägu 10a kinnistu hoonestusala muutmist nii, et maja jääks rohkem tänava äärde, mitte tema maja lähedale. Räägu 10a maja aknad avaneksid üsna tema koduõue.

Alguses pidi sinna kerkima suurem munitsipaalmaja, kuid 2002. aastal läks korda 80 naabri allkirja toel Kristiine halduskogu veenda plaanist loobuma.

Merko tütarfirma sai hulga krunte

Rahu saabus vaid kaheks aastaks. 2005. aastal sai Merko tütarfirma OÜ Woody riigilt vahetuskaubana kümneid eramajakrunte Tüve, Räägu, Kännu, Vuti, Varese ja Mooni tänavale oma Pirital asuvate looduskaitsealuste maade vastu.

Merko ehitab kruntidele peamiselt 3-4korruselisi kortermaju. Kui sealkandis jalutada, siis on näha, et mõlemal pool Sõpruse puiesteed seisavad Merko rohelised sildid püsti ja ehitus käib.

Merkole on toeks Tallinna üldplaneering, mis ütleb, et Kristiines võivad eramajade vahel olla üksikud 3-4korruselised kortermajad. “See on tõlgendamise küsimus: mis on üksikud,” sõnab üks naabritest Rein Valk.

Reinaru maja naabruses on kolm kortermaja juba valmis. Järgmise kolme maja vastu ta koos naabritega veel sõdib. Merko kavandab neisse kokku 61 korterit. Majadele tehakse just uut detailplaneeringut, sest munitsipaalmajade jaoks mõeldu ei sobinud, kõrgepingekaabli paiknemise nõuded olid muutunud. Eramajaomanikud on kortermajadega leppinud, kuid tahaksid vähemalt madalamaid, kolmekorruselisi.

Tallinn võitleb linna laialivalgumise vastu

Tallinna linnaplaneerimisamet põhjendas Reinarule kortermajade mahutamist eramajade vahele sellega, et linn võitleb nii valglinnastumise vastu. Teiseks kinnitas linnaplaneerimisameti juht Igor Volkov kirjas Reinarule, et 21,5 meetrit majade vahena vastab igati heale planeerimistavale.

ASi Merko Ehitus elamuehitusdivisjoni direktor Tiit Kuusik kommenteeris, et iga ehitus on kompromiss uute korteriomanike ja tulevaste naabrite vahel. “Ideaalseid lahendusi ei ole,” lausus ta. Kuusik lisas, et Merko ei kavatse kortermajade korruste arvu vähendada.

Kuusik jätkas, et sama detailplaneeringu järgi on näiteks ehitatud kortermaja aadressil Mooni 89b, mis paikneb kahekorruselisest elumajast vaid 17 meetri kaugusel. Nii seal kui ka Reinaru maja ees kasvavad Kuusiku kinnitusel elujõus 15-20 meetri kõrgused kased, mis pakuvad eramutele piisavat privaatsust. Reinaru maja ees kasvavad tõesti üksikud kased, kuid raagus olekus nad suurt varju ei paku.

Linnaosa juht: sinna tuleb väikeelamu

Kristiine linnaosa vanema asetäitja Aleksander Raide nimetab Merko ehitatavat 11 korteriga maja väikeelamuks, mille puhul võivad majad üksteisest asuda ka 8 meetri kaugusel.

Tema sõnul lubatakse madaltihedas väikeelamute piirkonnas 11,5meetrise maksimaalse kõrgusega väikeelamuid rajada üksteisest 8 meetri kaugusele. Merko neljakorruseliste korterelamute lubatud maksimaalne kõrgus on 13 meetrit ning kaugus hoonete vahel on 21,5 meetrit, jätkas Raide.

Arvestades kesklinna lähedust ja väljakujunenud elukeskkonda ning Tallinna linna perspektiivseid arengusuundi, on kavandatud detailplaneering järginud head planeerimistava, kinnitas Raide.