Rootslased keerasid Eesti laenukraanid kinni

 (98)
Swedbank
SwedbankFoto: Ilmar Saabas

Stockholmist on kehtestatud ranged reeglid, millised peavad olema Swedbanki Balti tütarettevõtete laenu ja hoiusteportfelli suhted. Sellistel pankade sisereeglitel võib Eesti majandusele olla suurem mõju kui Euroopa Keskpanga otsustel.

„Swedbankil on sisemiselt kehtestatud Balti riikides hoiuste ja laenude suhtele piirangud," ütles Rootsi panganduskontserni Swedbank grupi varahalduse juht Jonas Erikson Tallinnas toimunud konverentsil "Põhja- ja Baltimaade finantssidemed ning väljakutsed". Nimetatud piirangud kehtivad siiamaani.

Meenutades panga õppetunde, mis saadi Eestist, Lätist ja Leedust, nentis Erikson, et just sel ajal sai selgeks, et Rootsi emaettevõte oli lasknud oma tütarpankadel Balti riikides liiga iseseisvalt toimetada. Tema põhjenduse kohaselt tähendas see, et organisatsiooni mälu oli liigselt koondunud siinsete juhatuste liikmete kätte ja grupis puudus asjadest sedasi piisavalt ühtne pilt.

Loe homsest Eesti Päevalehe Ärilehest, millised pangad veel sisereegleid kasutavad ning mis mõju Stockholmis tehtavatel otsustel on Eesti majandusele.