“Ausalt maksu maksvate saeveskite jaoks peaks ümarpuidu hind langema,” prognoosis Võrumaa saetööstuse ASi Toftan juhataja Tiit Kolk. “Samas mustalt tegutsevate saetööstuste jaoks tähendab see sisuliselt toorme hinna tõusu.” Konkurents terveneb, kui kõik on võrdsetes tingimustes, lisas Kolk.

Kolgi sõnul on ausate metsatööstuste lootus ka sellel, et peatselt tegevust alustav maksupolitsei hakkab maksupettuste vastu tõhusalt tööle “Ainult seadusemuudatustega olukorda ei likvideeri,” ütles Kolk.

Suurima saeveski, Järvamaal asuva ASi Imavere Saeveski finantsdirektori Toomas Metsa sõnul on oht, et jõustuv seaduseparandus muudab maksusüsteemi veelgi keerulisemaks.

“Loodan siiski, et ebamugavused, mis maksusüsteemi keerulisusest tulenevad, ei ole nii suured kui efekt, mida käibemaksupettuse vähenemine annab.”

Rahandusministeeriumi majandusanalüüsi osakonna analüütik Andrus Säälik tunnistas, et neil puuduvad täpsed arvutused, millist efekti kõnealune seadusemuudatus riigile annab. Tema sõnul oleks muudatuste hindamiseks vaja väga üksikasjalikke andmeid.

“Maksupettuste kohta ju statistiline informatsioon puudub,” seletas Säälik. “Oleme siiski seisukohal, et selle seadusemuudatuse mõju ei ole väga suur.”

Tiit Kolgi subjektiivse hinnangu kohaselt sooritatakse praegu umbes kolmandik palgiostudest mitmesugust maksupettust kasutades ebaseaduslikult. Aastane raiemaht on Eestis 6–7 miljonit tihumeetrit.