SEB Balti pankade uuringust selgus, et jaanuarist septembrini 2012 moodustas Eestis pangakaardiga makstud ostude summa väljavõetud sularaha mahust 47,5 protsenti, Lätis ja Leedus vastavalt 30,4 ja 26,8 protsenti.

“Kaardimaksed on populaarsemad suurema asustustihedusega piirkondades. Eesti ja Lätiga võrreldes on Leedu rahvastik ühtlasemalt jaotunud – suurtes linnades elab suhteliselt väiksem osa elanikest. Leedulane on sageli sunnitud sularaha välja võtma, et maksta kaupade ja teenuste eest väikestes maapoodides ning turul,” kommenteeris SEB Eesti eraisikute suuna arendusjuht Triin Messimas.

Tuhande elaniku kohta on Leedus 14 ja Lätis 12 kaardimakseterminali, kuid Eestis on kaardiga maksmise võimalusi oluliselt rohkem – tuhande elaniku kohta on 21 makseterminali.

Sularahaautomaatide arvu poolest tuhande elaniku kohta jääb Leedu samuti Lätist ja Eestist maha – Leedus on vastav näitaja 0,4, Lätis 0,6 ja Eestis 0,7.

“Tundub vastuoluline, kuid väiksem ATM-ide arv õhutab elanikke suuremas summas sularaha välja võtma, mitte kaardiga maksma,” nentis Triin Messimas. Balti keskpankade statistika näitab, et Eesti elanikud teevad ühes kuus keskmiselt 59, Läti elanikud 24 ja Leedu elanikud 16 kaardimakset.