Vitamiinirikas soja

 (8)
Vitamiinirikas soja
sojaScanpix

Soja sisaldab lisaks valgule ja mineraalainetele hulganisti inimorganismile kasulikke vitamiine. Nii mõndagi vitamiini leidub rohkem sojas kui meile tuttavas toiduaines.

Soja sisaldab kokku 18 aminohapet ja rohkesti vitamiine: E, K, B1, B2, B3, B6, P, ja C-vitamiini ning foolhapet. Sojauba sisaldab rohkelt kesknärvisüsteemi ja südametegevust tugevdavat B1 vitamiini. Sojaoas on seda vitamiini kaks korda rohkem kui lehmapiimas ja kuus korda enam kui nisus, tatras ja kaeras.

Vitamiin A ehk retinool ja karotenoidid — vajalik epiteeli ja kudede arenemisel, tagab nende kaitse ja terava nägemise, aitab vabaneda vabadest radikaalidest.
Vitamiin K — vajalik vere hüübimiseks ja luukoe normaalse tiheduse tagamiseks.
Vitamiin E ehk tokoferool — tähtis antioksüdant, väldib enneaegset vananemist, vajalik paljude kudede normaalseks talitluseks.
Vitamiin C ehk askorbiinhape — vajalik sidekoe ja organismi kasvuks, vesikeskkonnas töötav antioksüdant.
Vitamiin B1 ehk tiamiin — parandab südametegevust, stabiliseerib isu, hoiab närvid korras. Sojas kaks korda rohkem kui lehmapiimas
Vitamiin B6 ehk püridoksiin — lagundab rasva ja süsivesikuid. Seda vajavad vererakud ja maks. Sojas on seda vitamiini neli korda rohkem kui lihatoidus.

Allikas: Eesti Sojaliit