Delegatsioon kohtus ka president Maia Sandu ja peaminister Natalia Gavriliţaga. Paet ütles, et Moldova on Venemaa Ukraina-vastase agressiooni tõttu väga raskes olukorras, mistõttu Euroopa Liit peab Moldovale igakülgseks toeks olema.

”Venemaa Ukraina-vastase agressiooni tagajärjed on Moldovas tugevalt tuntavad ning riik on väga oluline Ukraina sõjapõgenike vastuvõtja,” ütles Paet. ”Moldoval on Euroopa Liidu igakülgne toetus sellel raskel ajal – seda nii poliitilises kui majanduslikus mõttes,” lisas ta.

Moldova on täielikus energiasõltuvuses Venemaast, mida viimane ära kasutab. Praeguseks on Moldovale gaas tagatud vaid aprilli lõpuni. “EL peab Moldovat aitama ka energiajulgeoleku suurendamisel ehk uute ühenduste loomisel, sest vastasel korral jääb Venemaale oluline hoob Moldova mõjutamiseks,” lisas Paet.

Lisaks tuleks ELil suurendada Moldova põllumajandustoodete impordikvoote, et Moldoval oleks parem pääs ELi turule. Ka see aitaks vähendada majanduslikku sõltuvust Venemaast.

Samuti on Paeti sõnul oluline, et EL annaks peagi positiivse vastuse Moldova taotlusele saada ELi kandidaatriigiks. “Alles seejärel saavad alata liitumiskõnelused.”

Moldovas olles kohtusid saadikud ka kaitseminister Anatolie Nosatîiga ja Moldova parlamendi väliskomisjoniga ning julgeoleku- ja kaitsekomisjoniga.

Täna külastasid Euroopa Parlamendi liikmed Palanca piiriületuspunkti ning pagulaskeskust. Seal oli arutelu ELi piirihaldamise abimissiooni (EUBAM) ja ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Büroo (UNHCR) esindajatega ning asjakohaste Moldova ametiasutustega.

Paeti sõnul on Moldova võtnud vastu üle 300 000 Ukraina sõjapõgeniku, kellest 100 000 on Moldovas ning peamiselt moldovlaste kodudes. “Proportsionaalselt on Moldova suurim Ukraina põgenike vastuvõtja, kuid vajab selles ka ELi rahalist abi,” sõnas Paet.

Euroopa Parlamendi liikmetel oli ka kohtumine ELi Moldova delegatsiooni juhi Jānis Mažeiksiga, ELi eesistujariigi Prantsusmaa suursaadiku Graham Pauliga ning ELi Moldova ja Ukraina piirihaldamise abimissiooni juhi Slawomir Pichoriga. Lisaks on Euroopa Parlamendi liikmetel kavas kohtumised Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni missiooniga Moldovas, ÜRO Arenguprogrammi esindajatega ja ELi nõuandemissiooniga Ukrainas.

Nädal tagasi kiitis Euroopa Parlament heaks 150 miljoni euro suuruse finantsabi andmise Moldovale. Samuti andis parlament nõusoleku Frontexi tegevuseks Moldovas ja Moldova-Ukraina piiril.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid