Märkida sai Robus Groupi aktsiaid hinnaga 3,34 eurot. 0,3-eurose hinna pealt müüdi esimestel minutitel 1522 aktsiat ning peale seda hüppas hind 2,79 euro peale. Järgmiseks oli hind 1,9 ehk volatiilsus jätkus.

Ligikaudu kell 10.30 lõpetati peatamine, mis jätkus uuesti mõne minuti pärast. Kell 11.02 maksis aktsia 2,49 ning kauplemiskäibeks oli 6700 eurot.

Robus Groupi aktsiate kauplemisele võtmine on jätk ettevõtte poolt läbi viidud aktsiate avalikule esmapakkumisele (IPO). Kogunõudlus aktsiate vastu oli 0,77 miljonit eurot ning pakkumine märgiti 33% üle. Kokku märkis aktsiaid 1483 investorit.

Kuidas hind avaminutitel nii odav oli?

Robus Groupi aktsia avaoksjoniks ehk kella 10.00ks olid müügisooviga investorid sisestanud Robuse aktsia turuhinnaga müügikorraldusi mahus ca 1500 aktsiat, selgitas Nasdaq Tallinna börsi kommunikatsioonijuht Ott Raidla.

Samaks ajaks olid ostusooviga investorid sisestanud väga madala limiithinnaga ordereid (määratud hinnaga tehingukorraldus).

Seega toimus avaoksjon kell 10.00 tingimustes, kus kauplemissüsteemis olid ühel pool väga madala limiithinnaga ostukorraldused ning teisel pool turuhinnaga müügikorraldused.

Avaoksjonil tehakse tehingud algoritmi alusel, kus võetakse arvesse nii ostu- kui müügipoolel olevate aktsiate arvu kui ka aktsiate hinda. Tasakaaluhind kujuneb ostu- ja müügikorraldustes olevate aktsiate koguse ja hinna kaalutud vahekorras. Kokku sobitati Robus Groupi aktsia avaokjsonil ca 1500 aktsiat, avaoksjoni tasakaaluhind oli 0,3 eurot. Pärast avaoksjonit tehti esimene tehing hinnaga 2,79 eurot.

Nasdaq Tallinn, Ott Raidla

Turuhinnaga tehingukorraldus vs limiithinnaga tehingukorraldus

Turuhinnaga tehingukorralduse puhul tuleb meeles pidada, et kui tehingu tegemise hetkeks on väärtpaberi hind muutunud rohkem kui soovitud, siis tehakse tehing ikkagi ära. Sellest ka nimetus: turuhinnaga tehing.

Kui on soov seda riski maandada, tasub igal juhul sisestada order limiithinnaga ehk määrata hinnapiir. See tähendab, et ost või müük tehakse kas investori poolt määratud hinnaga või määratud hinnast parema hinnaga, sõltuvalt turul olevatest teistest orderitest.

Turuhinnaga tehing võimaldab tehingu teha üldjuhul kiiresti — tehing saab kindlasti tehtud (juhul kui vastas on müügikorraldused), limiithinnaga orderi puhul võtab investor aga riski, et tehingut ei tehtagi (nt kui sisestada ostuhind, mis on turuhinnast liiga palju madalamal). Samas pakub limiithind kaitset järskude hinnaliikumiste ja ebasobiva hinnaga tehingu tegemise vastu.

Robuse aktsiaid märkinud investoritest said ligi 99,7% kätte kõik soovitud aktsiad. See tähendab ühtlasi, et investorite rahuldamata nõudlust IPOst üles ei jäänud.

„On hea meel näha, et järjest rohkem uue põlvkonna ettevõtteid kasutab First North turgu kasvukapitali kaasamiseks ja oma tuntuse suurendamiseks,“ ütles Nasdaq Tallinna börsi juht Kaarel Ots.

Vaata videot börsikellast siit:

Robuse kaasasutaja ja tegevjuhi Mikk-Alvar Olle sõnul kaalusid nad kapitali kaasamiseks põhjalikult erinevaid võimalusi ning valisid First Northi selle reglemendi konkreetsuse ja läbipaistvuse tõttu. „Kuna Robus on suunatud erakliendile, oli meile oluliseks pakkuda investeerimisvõimalust meie enda rahulolevatele klientidele, mida First North võimaldab,“ lisas Olle.

„Robuse IPO toimus väga keerulistes geopoliitilistes ja majanduslikes oludes, mida defineerivad sõda, hinnatõus ning investorite varasemast palju suurem ettevaatlikkus. Vaatamata sellele märgiti Robuse pakkumine 1,33x üle, mis ühest küljest on väga suur tunnustus ettevõttele nii seni tehtu kui ka meie arenguplaanide osas,“ kommenteeris Olle.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid