Aprilli alguses otsustas IEA võtta kasutusele 120 miljonit barrelit riikide naftavarusid, et rahustada Venemaa sõjategevuse tõttu pingeliseks muutunud kütuseturgu. Pool sellest kogusest ehk 60 miljonit barrelit on lubanud kasutusele võtta Ameerika Ühendriigid ning teine pool jaguneb proportsionaalselt ülejäänud riikide vahel. Eesti osaks on 74 000 barrelit ehk 10 000 tonni naftatooteid, mis moodustab neli protsenti riigi kütusevarust ja vastab ligi nelja päeva keskmise tarbimise mahule.

Majandus- ja taristuminister Taavi Aasa sõnul demonstreerime kütusevarude kasutuselevõtuga ühtlasi oma pühendumist ühiselt vastu seista Venemaa agressioonile. “Eesti osalemine aktsioonis on oluline, sest ühiselt tegutsedes on globaalse kütuseturu puudujäägi tasakaalustamisel oluliselt suurem mõju, kui iga riigi eraldiseisval tegevusel,“ ütles ta.

Minister lisas, et Eesti kütuseturu tarned on olnud seni hästi tagatud ja meie ettevõtete laovarude tase hea. „Sõja venides võib aga olukord mootorikütustega ühel hetkel keerulisemaks muutuda, mistõttu tasub igaühel meist mõelda, kuidas saame bensiini ja diislikütust säästlikumalt tarbida,“ lausus Aas.

Eesti vedelkütusevaru haldava AS-i Eesti Varude Keskus juhatuse esimehe Priit Enoki hinnangul on praeguses olukorras mõistlik kasutusele võtta eelkõige välisriikides hoiustatav osa Eesti riigi varust. „Varude keskus paneb kokkulepitud koguse kütust müüki Soome või Rootsi hoiukohtades. Saadud tulu eest soetame sügisel samaväärse koguse kütust varusse tagasi, kuid siis on plaan seda teha Eestis paiknevasse hoiukohta. Niiviisi suurendame Eestis hoiustatava kütusevaru osakaalu,“ selgitas Enok.

Valitsuse otsus on täienduseks märtsikuu keskel langetatud sarnasele otsusele, millega Eesti panustas kütusevaru solidaarsel kasutuselevõtmisel 5000 tonniga. Eestil on alates 2010. aastast vedelkütusevaru 90 päevaks. Kuna riigis rafineerimistehaseid pole, hoiab varude keskus mootorikütuseid lõpptoodetes ehk bensiinis ja diisli- ning lennukikütuses. See võimaldab riigil varusid väga kiiresti ja paindlikult kasutusele võtta. Varu kasutuselevõtmiseks müüakse kütus solidaarse aktsioonina kas rahvusvahelisele turule või siseriiklike tarnetõrgete korral Eesti kütusefirmadele.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid