Esimese loa enampakkumine alghinnaga 1 597 000 eurot algas 3. mail ja kokku toimus 57 vooru.

TTJA väljastab Elisale sagedusloa peale konkursi tulemuste kinnitamist ning Elisa poolt loatasu ja riigilõivu laekumist. Seejärel saab Elisa asuda sagedusi kasutama 5G teenuse pakkumiseks.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Suti sõnul oli 5G sagedusloa enampakkumine sündmus, mida ootasid pikisilmi nii sideettevõtjad kui ka Eesti inimesed.

„Alghinnast mitmekordselt kõrgem lõpphind näitab meie 5G turu tugevat konkurentsi, mis kiirendab 5G viimist klientideni. Elisal on nüüd roheline tuli uue kasutajakogemuse ja uute lahenduste pakkumiseks oma klientidele ning kaks luba on veel jagada," ütles Sutt. "Kahtlemata ootab ettevõtjaid ja tavakasutajaid ees põnev periood, sest 5G internetiühendus loob palju uudseid võimalusi. Tehnoloogiline areng veab innovatsiooni ja ootan huviga, millised lisandväärtuse ning efektiivsuse kasvu toetavad lahendused tänu ülikiirele internetile erinevatesse sektoritesse jõuavad."

Järgmise sagedusloa enampakkumise kuulutab TTJA välja mitte varem kui järgmisel tööpäeval pärast esimese sagedusloa eest riigilõivu ja loatasu laekumist. Kokku väljastatakse konkursil kolm sagedusluba. Järgmiste sageduslubade enampakkumistel ei saa enam osaleda ettevõtja, kellele on konkursi käigus üks luba juba väljastatud.

Elisa tegevjuht: liigume edasi täiskäigul

Elisa tegevjuhi Andrus Hiiepuu sõnul teavitas TTJA täna, et kõrgeima pakkumise esimese 5G sagedusloa konkursil tegi Elisa Eesti. „Elisa vaates oli see kõige väärtuslikum sagedus, kuna sellele ei kehti rangemaid piiranguid seoses Venemaa piirialadega külgnemisega. Tehnoloogilistest omadustest lähtuvalt on see seega parim ja puhtaim sagedus,“ sõnas Andrus Hiiepuu.

Esimeses voorus oli enampakkumisel sagedusvahemik 3410 – 3540 MHz.

Hiiepuu tõi välja, et kogu Elisa meeskond on väga rahul tulemusega. „Tegemist on ühe oluliseima tulevikusagedusega, et rajada Elisa klientidele laiaulatuslik 5G võrk,“ kinnitas Elisa tegevjuht. „Siit edasi saame liikuda juba täiskäigul 5G võrgu arenduse ja avamisega juba lähiajal!“

Telia: esimene oksjonivoor oli soojendus

Telia tehnoloogiajuhi Andre Visse kinnitusel läks esimene 5G sagedusluba käimasoleval sageduslubade oksjonil pakkujale, kes soovis just konkreetset luba enim, et samuti oma 5G võrgu rajamisega alustada.

„Telia avas oma 5G võrgu olemasolevatel sagedustel enam kui poolteist aastat tagasi. Täna on meil üle Eesti töös ligemale paarsada 5G tugijaama ning Telia 5G leviala katab juba pea kolmandikku Eesti elanikkonnast. Seetõttu puudus meil ka otsene vajadus omandada just esimene pakkumisel olnud sagedusvahemik. Suurem kiire on ikkagi konkurentidel, kes soovivad alustada nüüd ka oma võrgu avamisega,“ kommenteeris Visse.

Telia tehnoloogiajuhi sõnul võib 5G sageduslubade esimest oksjonivooru pidada soojenduseks ning enampakkumised jätkuvad uute voorudega. „Järgime enda poolt varem seatud plaane ning oleme valmis järgmiseks vooruks,“ lisas ta.

Mai lõpu seisuga on ligemale 100 000 Telia klienti kasutusele võtnud 5G telefoni ning selliste klientide arv suureneb iga kuuga tuhandete võrra.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid