Eestis on viimast pea kahte aastat iseloomustanud eriliselt aktiivne kinnisvara- ja eluasemelaenuturg. Aastatel 2020–2021 kasvas Eestis väljastatud kodulaenude arv rohkem kui kolmandiku võrra. Kodulaenu keskmine summa oli mullu 103 000 eurot.

„On hea meel näha, et kliendid valivad meid koostööpartneriks niivõrd isiklikult ja emotsionaalselt olulise otsuse juurde, nagu seda on koduost ja kodu renoveerimine. Nelja miljardi piiri ületamine on meie jaoks olulise tähtsusega ning saame öelda, et pea iga teine kodulaen on võetud Swedbankist,“ ütles Swedbanki eluasemelaenude valdkonnajuht Anne Pärgma. „Oleme disaininud laenutaotlemise protsessi kliendi jaoks võimalikult sujuvaks, seejuures arendanud oma digikanaleid, et taotlemine kulgeks turvaliselt ja mugavalt ka halduriga näost-näkku kohtumata. Pea kolmandik Swedbanki tehingutest tehakse nüüd juba kaugtõestuse teel. Oleme saanud kiidu- ja tänusõnu klientidelt kodulaenu võtmise kohta digikanalites – see on meile suurim tunnustus.“

Koduostu puhul on üha olulisemaks saanud kinnisvara energiatõhususe jälgimine. Swedbank on kodu energiatõhususe laenu pakkunud alates 2020. aasta lõpust. Mullu väljastas pank 8,5 miljonit eurot Eesti era-, paaris- ja ridamajade energiatõhususe parendamiseks. Kodu energiatõhususe laenu keskmine summa oli 42 000 eurot. Enim kasutasid koduomanikud laenusummat kodu soojustamiseks.

„Koduostuga seotud küsimused on sagedasemad, millega panga poole nõustamisele pöördutakse. Kas üldse on õige aeg kodu osta, kuidas saada kokku omafinantseeringu osa? Üldiselt võib öelda, et kodu osta on alati õige aeg, kui finantsolukord seda võimaldab,“ märkis Pärgma. „Suhe kliendi ja panga vahel on pikaajaline, seega meie jaoks on oluline järgida vastutustundliku laenamise põhimõtteid ja veenduda, et laenukohustus on kliendile jõukohane ka olukorras, kui tema majanduslikus olukorras toimuvad ootamatud muudatused.“

2021. aastal sai üle 8000 Swedbanki kliendi uue kodu omanikuks. 63% väljastatud kodulaenudest võeti Tallinnas ja Harjumaal ning Harjumaa läbiümbruses. 17% laene väljastati Tartumaal, 5% Pärnumaal. Ülejäänud 15% jagunes kogu ülejäänud Eestile.

Mullu oli keskmine kodulaenusumma 103 000 eurot. Keskmine laenuperiood laenu võtmisel on 23,9 aastat.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid