Torujuhtme põhjapoolne haru mõjutatud ei ole, ütles Venemaa operaator Transneft. See jookseb läbi Valgevene ja Poola Saksamaale. Lõunapoolne haru pandi aga 4. augustil kinni. Toornafta hind Londoni börsil tõusis 1,1% 97,7 dollarile barreli eest.

Venemaa on juba toonud välja rahvusvahelisi sanktsioone gaasitarnete vähenemise põhjusena, kuid sarnane probleem naftaga võib regiooni energiakriisile veelgi hoogu juurde anda. See omakorda mõjutab inflatsiooni ja suurendab majanduslanguse riski.

Eriti suure löögi saab Ungari. Nende rafineerimistehas Mol Nyrt andis teada, et on nõus maksma transiiditasu ise. „Ehkki Molil on varusid mitmeks nädalaks, siis töötame lahenduse kallal,“ teatasid nad.

Moli Slovakkia haru Slovnaft ja Tšehhi operaator Mero CR andsid eraldi teada, et nemad loodavad lahendust lähemate päevade jooksul.

Enne kinni keeramist, esimestel augustikuu päevadel, saatis Venemaa Družba torujuhtme kaudu nii Tšehhi kui ka Slovakkiasse vaid 24 000 barrelit naftat päevas. Ungari suunas oli planeeritud hooldustööde tõttu naftakoguse hulk null.

Družba lõunasuunaline haru jookseb Ukraina alt ning sealset transiiti koordineerib Ukrtransnafta. Venemaa ettevõtte Transneft sõnul lõpetasid just nemad naftavoo teenuse.

Kahe ettevõtte vaheline leping on selline, millega Transneft maksab 100% ettemaksu Ukrtransnaftale. Venemaa operaator tegi makse 22. juulil, kuid see tuli neile 28. juulil tagasi, teatas Transneft. Slovakkia ettevõte Transpetrol kinnitas eraldi teates sama – Venemaa ettevõte makse ei läinud läbi – pank kandis raha tagasi.

Transneft uurib enda sõnul võimalusi makseid siiski sooritada.

Erste Banki analüütik Tamas Pletser ütles, et parima stsenaariumi kohaselt laheneks vaidlus päevadega. Kui see aga venib, siis Moli reservid kestavad mõne nädala ja siis tuleks Ungaril minna riiklike strateegiliste reservide kallale.

Samal ajal on mure ka Saksamaal, Austrias ja Šveitsis, kus mõjutajaks on ka Reini jõel vähenenud tarned ning mitmed hooldused ja rikked.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid