Aas märgib, et homne elektri börsihind 4000 eurot MWh eest on tõsiasi, mis kajastub meie perede ja ettevõtete elektriarvetel ning mõjutab kõigi toimetulekut. „Tegemist on absoluutse hinnarekordiga, mille täitumist ei osanud keegi ette näha. See on aga kinnitus, et tänase kriisi tingimustes praegune börsisüsteem ei toimi. Elektribörs on kokku kukkunud,“ nendib Aas.

Tema sõnul ei saa jääda lootma sellele, et tegemist on ühel päeval toimuva anomaaliaga, sest tootmise defitsiidi tingimustes võivad hinnarekordid saada tihedateks külalisteks. Aasa hinnangul peab valitsus peab kohe kogunema erakorralisele kriisiistungile ning rakendama eelmisel talvel kehtinud toetusmeetmed, mis pakuvad hinnaleevendust nii peredele kui ka ettevõtetele.

„Meil ei ole aega oodata elektrituru reformi käivitumist, inimesed vajavad riigipoolset abi kohe,“ ütleb Aas ning lisab, et peaministril tuleb avalikusele selgitada, miks regioonis olevatest võimsustest ja ühenduskaablitest ei piisanud, et tekkinud nõudlus ära katta ning mida valitsus olukorra lahendamiseks ette võtab.

Aas märgib, et Eestis on kolm kuud järjest olnud inflatsioon üle 20 protsendi, paljud ettevõtted on juba teatanud inimeste koondamisest ja mitmed kaaluvad pankroti välja kuulutamist. „Tuletan meelde, et praegu on veel suvi, aga juba varsti algab kütteperiood ning siis on kõrge elektrihinna mõju oluliselt suurem,“ ütleb ta.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid