„Eestit reklaamitakse välismaal sageli erakordselt ettevõtjasõbraliku riigina. Räägitakse, kuidas ettevõtte asutamiseks kulub siin kõigest 15 minutit ja vahel saab isegi kiiremini hakkama. See on tõsi, kuid tõsi on ka see, et üleliigset bürokraatiat ettevõtjate teel on Eestiski veel palju. Üht sellist kafkalikult kummalist tõrget näiliselt lihtsa toimingu sooritamisel olen uues ametis pidanud kogema ka mina,“ selgitas Ärilehele Isamaa ettevõtlus-ja tehnoloogiaminister Kristjan Järvan.

Ministriks saades olin kahe ettevõtte juhatuses ja kuna seadus ei luba ministril ettevõtte juhatusse kuuluda, siis lõpetasin kohe ametisse astumise päeval faktilise tegevuse ettevõtete juhatuses, põhjendas Järvan, kelle sõnul palus ta kohe samal päeva,18. juulil, raamatupidajal esitada äriregistrile vajalikud dokumendid tema välja arvamiseks ettevõtete juhatustest.

„Minu ainuomanduses oleva ettevõtte juhatusest lahkumine läks tänu raamatupidajale kiiresti ja probleemideta. Kuid teisel ettevõttel, mis kannab nime 3D Creation OÜ ja tegeleb disainirakenduse loomisega lastele, on mitu omanikku ja selle juhatusest pole mul täiesti arusaamatute bürokraatlike takistuste tõttu õnnestunud siiani lahkuda, ehkki ma olen omalt teinud selleks kõik, mis vajalik ja vähegi võimalik,“ selgitas Järvan.

22. juulil saatis ta 3D Creationi omanike otsuse allkirjastamiseks ja 1. augustiks oli raamatupidaja poolt esitatud äriregistrile vajalik registrikanne. Vastuseks tuli 5. augustil Tartu Maakohtu registriosakonnast teade, et registriosakonna hinnangul on osanike otsuses tehnilised puudused.

„12. augustil allkirjastasime kaasasutajatega uue otsuse ja esitasime koos registriosakonna poolt nõutud täiendavate dokumentidega uue taotluse minu välja arvamiseks juhatusest ja teise kaasasutaja valimiseks juhatusse,“ selgitas minister. Ta lisas, et 19. augustil tuli Tartu Maakohtu registriosakonnast teade, et registriosakonna hinnangul pole me puudusi kõrvaldanud, ja taotlus lükati uuesti tagasi. „Kusjuures sellest teatest polnud enam võimalik aru saada, millised puudused on kõrvaldamata. Ettevõtte juhatuse liikmete ja meie kogenud raamatupidaja hinnangul olime esitanud kõik registriosakonna poolt nõutud dokumendid ja puudused seega kõrvaldanud, nii et me ei teadnud enam, mida veel tegema peaksime, et ma juhatusest lahkuda saaksin,“ lisas ta.

22. augustil soovitas raamatupidaja ministril probleemi lahendamiseks pöörduda juristide poole, kuna oma varasematest kogemustest registriosakonnaga asjaajamisel teadis ta, et selgituste või abi küsimise peale vastatakse sealt, et registriosakond juriidilise nõustamisega ei tegele ja ettevõte peaks juriidiliste probleemide lahendamiseks palkama juristi.

24. augustil allkirjastas ta kaasasutajatega kolmandat korda otsuse, millega minister ettevõtte juhatusest tagasi paluti kutsuda.

„Õnneks ei näe seadus ette tähtaega, mille jooksul minister ametisse astumise järel ettevõtte juhatusest lahkuma peab. Vastasel korral teeks üle mõistuse käiv bürokraatia võibolla nii mõnestki ministrist seaduserikkuja. Kindel on siiski see, et ettevõtlusministrina on minu tööpõld bürokraatlike takistuste kõrvaldamisel ettevõtjate teelt palju laiem, kui enne seda absurdset kogemust oskasin arvata,“ sõnas minister lõpetuseks.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid