Avalikul „Lihtsalt rahast“ podcasti salvestusel ütles Kurtmann, et hoolimata tumedates meeleoludest sügisel kriisi ei tule. Temaga nõustus ka Paavo Truu, kes leiab, et kiire majanduskasvu pidurdumine ei tähenda veel tingimata kriisi.

„Kui majandus kasvab 3% asemel 0,5% või ei kasva paaril kvartalil üldse, ei pruugi veel tähendada kriisi. Kriis ja traagika tabab meid alles siis, kui inimesed jäävad tööta. Seda kas ja millal see juhtub, me ei tea,“ ütles Truu.

Kurtmann ja Truu rääkisid, et viimased kümme aastat on puhunud majanduses väga tugev taganttuul ja keskpangad on andnud majanduse elavdamisse oma suure panuse: tegeleti rahatrükiga ja hoiti intressimäärad madalal. „Selline pidu pidigi ühel hetkel läbi saama, sest negatiivsed intressid ei ole pikas perspektiivis normaalsus. Nüüd on see ebanormaalne olukord läbi saamas, mis teeb meie kõigi elu natukene raskemaks,“ sõnas Truu.

Podcasti avalik salvestus

„Nüüd on taganttuul muutumas vastutuuleks, sest keskpangad tõstavad intressimäärasid ja vähendavad rahapakkumist, mis mõjutab nii ettevõtteid kui ka eraisikuid,“ lisas Kurtmann. „Kui me vaatame seda, millise hooga täna veel elu käib, siis võib arvata, et majanduse jahtumine jääb pigem aasta lõppu või uue aasta algusesse. Sarnased arvamused levivad ka Euroopa ja USA majanduse suhtes,“ ütles ta.

Kurtmanni sõnul mõjutab muutunud olukord kõige enam neid sektoreid, kelle tootmine on väga energiamahukas. Truu sõnul saab kindlasti raske oleme ka ehitussektoril ja kõigil neil, kelle toodete ja teenuste tarbimisest saavad kliendid kasvõi ajutiselt loobuda.

See, mis ees ootavaid raskeid aegu leevendada aitaks on nii Truu kui ka Kurtmanni sõnul investeeringud energeetikasse, et tuua turule rohkem energiapakkujaid. „Need muudatused ei toimu muidugi üle öö ja selliseid investeeringuid oleks pidanud tegema juba ammu, kuid pikas perspektiivis aitaks see kindlasti hindu stabiliseerida,“ sõnas Truu.

Kuula saadet „Lihtsalt rahast“ ja saa teada, mida soovitavad Coop Panga finantsjuht Paavo Truu ja äripanganduse juht Arko Kurtmann kohalikele ettevõtetele muutuvas majandusolukorras. Saadet juhib Hando Sinisalu.

Lihtsalt rahast
Coop Panga juhatuse liikmed jagavad soovitusi kriisi ületamiseks
1x
00:00

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid