Soome energeetikaettevõtte Fortumi tegevjuht Markus Rauramo märkis aprilli-juuni vahearuandes, et olukord, mis piiritles ettevõtte tegevust veel kuus kuud tagasi, on muutunud. Tema sõnul jätkub arvatavasti tegevuskeskkonna suur ebakindlus ning Euroopa on sügava energiakriisi küüsis, kus tarnepiirangud ja kõrged hinnad eeldatavasti ainult süvenevad talve tulekuga.

Geopoliitilised pinged ja nende mõju Euroopa energiaturgudele on tõstnud elektrienergia hindu Põhjamaades. Rauramo sõnul on see toonud kaasa elektriettevõtete suurenenud tagatisnõuded ja likviidsusvajaduse. „Võib isegi väita, et tuletisinstrumentide turg ei toimi praegu - seda juhivad hind ja regulatsioon, mis ei sobi erandlikele asjaoludele. See on väljakutse nii elektritootjatele kui ka tarbijatele. Elektriettevõttena pole meie olukord veel kriitiline, kuid kui hinnad jätkuvalt tõusevad, peame ka meie suurendama oma käibekapitali,“ lausus ta. Ettevõte soovib loobuda Venemaa tegevusest ja Rauramo sõnul on nende müük esmatähtis. Energeetikasektoris on tegevuse müük tavaliselt nõudnud Venemaa valitsuse heakskiitu, seega võib müük võtta aega.

Ettevõtte suur kahjum

Puhaskasum oli ettevõttel negatiivne 7,4 miljardit eurot, mis Rauramo sõnul tulenes võrreldavust tugevalt mõjutavatest teguritest, mis omakorda tulenesid Uniperi gaasi- ja elektritehingute tuletisinstrumentide õiglase väärtuse muutustest ning Venemaa gaasitarnete piirangute tõttu alates juuni keskpaigast tekkinud kahjumi katteks tehtud eraldistest. „Eeldatavasti ei leevendu olukord enne oktoobrit, mil Saksamaa valitsus kehtestab kõigile gaasitarbijatele maksu, mis katab 90% Venemaa gaasi asendamise kuludest.“

Fortumi ärikahjum suurenes 840 miljonilt eurolt 9141 miljoni euroni. See tulenes peamiselt riskimaandamisarvestusse mittekuuluvate tuletisinstrumentide õiglase väärtuse muutustest ja pikaajaliste gaasilepingute eraldistest. Aasta esimese poole tegevuskahjum oli 11,6 miljonit eurot. Eelmise aasta samal perioodil oli äritegevuse tulemus veel 505 miljonit eurot positiivne. Ettevõtte võrreldav äritulemus tõusis 574 miljoni euroni, võrreldes aasta taguse 35 miljoni euroga. Rauramo sõnul näitab see, et elektriäri toimib. Kahjum aktsia kohta suurenes 6,40 euroni, võrreldes 0,53 euroga aasta varem. Võrreldav kasum aktsia kohta tõusis seevastu 0,09 eurolt 0,99 euroni.

Uniperi prognoositav kahjum gaasitarnepiirangute tõttu mõjutab peamiselt Fortumi kolmanda kvartali tulemusi. Uniper on olnud finantsraskuste tõttu palju avalikkuse tähelepanu all, mis on peamiselt tingitud sellest, et Venemaa on piiranud gaasitarneid Saksamaale. Juulis leppisid Saksamaa ja Fortum kokku konsolideerimispaketis, mille kohaselt omandab Saksamaa 30% Uniperist ja Fortumi osalus ettevõttes langeb 56%-ni. Samuti on Saksamaa võtnud kohustuse toetada ettevõtet miljardite eurode ulatuses.

Soomele kuulub umbes 51% Fortumist. Pärast Helsingi elektrijaama avamist hakkas Fortumi aktsia hind langema. Pärast 15-minutilist kauplemist oli aktsia 1,3 protsenti madalamal, 10,36 eurol. Aktsia oli kaubeldud veidi alla miljoni euro ja oli börsil neljas enim kaubeldud aktsia. Viimati maksis Fortumi aktsia nii vähe nagu praegu 2005. aasta alguses.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid