Seitsme rühma rahandusministrid peavad sel nädalal kõnelusi Venemaa nafta ülemaailmse ostu lubamise kohta piirhinnaga. Selle sammuga loodab USA leevendada energiaturu survet ja vähendada Venemaa kogutulu toornaftast.

Rahandusminister Janet Yellen arutab koos kolleegidega meedet homme toimuval istungil, teatasid USA ametnikud. Plaan võimaldaks Vene nafta ostjatel piirhinna alusel jätkuvalt saada olulisi teenuseid, näiteks rahastamist ja tankerite kindlustust. Euroopa Liit, Ühendkuningriik ja Šveits kavatsevad detsembrist keelata oma äriühingutele nende teenuste osutamise Venemaa naftatarnete jaoks.

„See on meie arvates kõige tõhusam viis Putini tulusid mõjutada ja see toob kaasa mitte ainult Putini naftatulu vähenemise, vaid ka energiahindade languse kogu maailmas,“ ütles Valge Maja pressiesindaja Karine Jean-Pierre kolmapäeval. „Reedel selgub täpsemalt, kuidas see hakkab toimima. Usume, et nii saab mõjutada Venemaad rahaliselt.“ Pole selge, milline oleks hinnapiirang või millised riigid sellega liituvad.

USA on koos liitlastega näinud vaeva, kuidas Venemaad kõige paremini sanktsioneerida pärast sõda, mis mõjutas ülemaailmseid energiaturge ja pani toornafta hinna järsult tõusma. G-7, kuhu kuuluvad ka Saksamaa, Ühendkuningriik, Prantsusmaa, Itaalia, Jaapan ja Kanada, lubas aasta alguses vähendada sõltuvust Venemaa energiast, sealhulgas „Venemaa nafta impordi järkjärgulise lõpetamise või keelustamise teel“.

USA ametnikud on väitnud, et globaalsete ostude lubamine hinnapiiranguga või sellest madalama hinnaga paneks teised ostjad otsima sama allahindlust ning lõppkokkuvõttes leevendaks puudujääke turul, alandaks globaalseid võrdlushindu ja sunniks Venemaad võtma oma ekspordi eest täiendavat allahindlust, vähendades lõppkokkuvõttes Venemaa kogutulu. G-7 liidrid lubasid varem selle aasta juunis uurida hinnapiirangu kava, kuid väljaspool Ühendkuningriiki pole nad seda eriti toetanud.

„Me usume, et see ei ole mitte ainult idee, mida tasub uurida, vaid see on idee, mida tasub ellu viia ja ootame huviga, mida rahandusministrid nädala lõpus ütlevad,“ ütles USA riikliku julgeolekunõukogu pressiesindaja John Kirby kolmapäeval. Ühendkuningriik teatas kolmapäeval, et toetab kava, kusjuures rahandusminister Nadhim Zahawi ütles, et see on „kõige tõhusam, kui seda toetab võimalikult lai koalitsioon“. USA rahandusministri asetäitja Wally Adeyemo sõitis eelmisel nädalal samuti Indiasse, et arutada hinnapiiri ideed.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid