Augustis püstitasid nii maagaas kui ka elektrihinnad märgatavalt uusi rekordeid. Seega jätkas ka hinnakasv kiirenemist. Statistikaameti andmetel kallines tarbijate ostukorv augustis aastaga 24,8%. Poole hinnakasvust põhjustasid energiahinnad, sh elekter, mis kallines aastaga 206% ja maagaas, mis kallines 244%.

Toiduainete hinnad kanduvad aina enam jaehindadesse

Toiduainete hinnakasv kiirenes augustis 21%. Toiduained on Eestis kallinenud siiski mõnevõrra aeglasemalt kui teistes Balti riikides. Üheks põhjuseks võib olla tugevnev konkurents, mida on soodustanud Lidli kaubandusketi sisenemine Eesti turule. „Toiduainete hinnakasvus on Balti riikides näha erinevusi, sest piimatoodete hind on meil suurenenud märksa aeglasemalt, kuid kalatoodete oma märksa kiiremini. Toiduainete edasist kallinemist võib põhjustada Lõuna-Euroopas tänavuste liiga kuumade ilmade tõttu vähenenud saagikus,“ selgitas Eesti Panga ökonomist Sulev Pert.

Hinnatõusu põhjustab väga suur nõudlus

Pert tõdeb, et turismisektor on koroonapiirangustest vabanemise järel elavnenud ning majapidamised saavad reisimiseks kasutada varem kogutud sääste. Samas on turismiettevõtete kulud kõvasti kasvanud ja seda seepärast, et palgakasv on sektoris väga kiire. Lisaks on näha ka kütuste hinnatõusu kandumist transpordihindadesse. „Üüriturg on koroonakriisi järel samuti madalseisust väljunud. Juulis tõusid üürihinnad Eestis 29%, mis on suurim kasv euroala riikide hulgas,“ lisas ta.

„Kuna Eesti majanduse kasvutempo on aeglustunud, on ettevõtetel järjest raskem hindu tõsta. Kiire palgakasv ja kõrged energiahinnad põhjustavad ettevõtetele tugevat kulusurvet. Aasta lõpus hinnakasv aeglustub, sest valitsus plaanib kodutarbijatele hüvitada osa energia maksumusest,“ usub Pert.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid