Segaduse vältimiseks täpsustus: eile ei tõstnud Euroopa keskpank mitte euribori, vaid kolme intressimäära. Hoiuseintressimäär tõuseb 14. septembril 0,75 protsendini, refinantseerimisoperatsioonide intress (baasintress) 1,25 protsendini ning laenamise püsivõimaluse intressimäär 1,5 protsendini. Selle kohta saab täpsemalt lugeda siit.

Tulenevalt sellest, et keskpank hakkas inflatsiooni ohjamiseks juulis pihta intresside tõstmise tsükliga on hakanud ka tõusma euribor, kuid see on oma olemuselt ettevaatav. Ehk kui rahaturud prognoosivad, et järsk intressitõus tuleb, kajastub see ka juba ette euriboris. Nii ka hiljuti juhtus: näiteks on 12 kuu euribor tõusnud viimase kuu ajaga 0,8 protsenti 1,903 protsendini, 6 kuu euribor enam kui 0,6 protsenti 1,354 protsendini.

Euribori tõus kajastub aga ka eestlaste igakuises kodulaenumaksetes (täpsemalt intressimaksetes). Meil on laenud enamasti seotud 6 kuu euriboriga, kuid näiteks põhjanaabrite soomlaste seas on populaarsem variant fikseerida laen 12 kuu euriboriga. Näiteks 100 000 eurose laenujäägi puhul kasvab 1% tõusu korral intressimakse jämedalt öeldes 50 euro võrra, sõltuvalt laenu kestvusest. Täpsemat mõju saad vaadata kalkulaatorist:

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid