Politseisse pöördus Põlvamaal elav naine, kes langes investeerimiskelmide ohvriks. Nimelt helistati naise mobiiltelefonile ning pakuti investeerimisvõimalust, mille peale lasi naine endale luua investeerimiskonto, kuhu kuu vältel kandis mitme ülekandega umbes 40 000 eurot.

Kelmusjuhtumi üksikasju selgitab politsei kriminaalmenetluses.

Politsei kommunikatsioonispetsialist Barbara Lichtfeldt tõdes hiljuti Ärilehele, et pettuste arv kasvab aasta-aastalt, sest kelmid muutuvad osavamateks. Viimase seitsme kuuga on Eestis erinevate pettuste ja kelmuse kaudu varastatud rohkem kui 2,88 miljonit eurot. „Tänased tõlkeprogrammid on paremad – keeleliselt korrektsemad, aga ka osavalt järele tehtud koduleheküljed. Ka on aastatega investeerimise vastu tõusnud huvi ja sellega alles alustav inimene ei ole tõenäoliselt kõigi riskidega kursis.“

Politsei on kindlal veendumusel, et edukad kelmid on heade manipuleerimisvõtetega ja sestap ärgitavad nad ohvris usalduse, mille abil nad lõpuks suudavad inimese ka investeerima meelitada. Politsei soovitus on siin endiselt sama: alusta investeerimist enda kodupangast, suhtle mõne pikaajalise investoriga ja osale selleteemalistel koolitustel.

PPA ja TTJA paluvad inimesi enda vara hoidmise nimel järgida lihtsaid nõuandeid:

  • Kui sulle saabub investeerimispakkumine, mis lubab kiiresti suurt tulu, siis suhtu sellesse ettevaatlikult. Reeglina on selline kõne muukeelne ning „investeerimisspetsialistid“ ei räägi eesti keelt.

  • Ära lae tundmatu „maakleri“ palvel oma arvutisse programme, mis lubavad tal võtta üle pildi sinu arvutist – TeamViewer või AnyDesk.

  • Ära edasta „maaklerile“ andmeid oma ID-kaardist, PIN-koodidest, infot muudest isikut tõendavatest dokumentidest, fotosid krediitkaardist jms.

  • Igasugune investeerimine ja laenu võtmine tähendab lepingu sõlmimist. Loe kindlasti läbi lepingu tingimused ja pööra tähelepanu võimalikele lisatasudele.

  • Ära tee ülekannet enne seda, kui oled kontrollinud konkreetse ettevõtte tausta.

  • Kui saad sellise kõne, lõpeta kõne kohe, blokeeri number ja anna sellisest kõnest teada PPA infoliinile 612 3000.

  • Kui oled saanud kahju, pöördu politseisse.

  • Hoiata sellest skeemist oma tuttavaid, sõpru ja pereliikmeid.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid