Eleringi juhatuse esimehe Taavi Veskimäe sõnul on Balti riigid valmistunud Venemaa-Valgevene elektrisüsteemist lahkuma juba aastaid. „Kui peaks aga juhtuma, et Venemaa ühendab meid enda elektrisüsteemist lahti varem, oleme me praegu valmis kiiresti sünkroniseerima Mandri-Euroopa sagedusalaga nii, et elektritarbija muutust ei märka. Selleks teeme koostööd nii naaberriikidega kui ka kohalike elektritootjatega, tagamaks sujuv üleminek ühest elektrisüsteemist teise,“ ütles Veskimägi.

Ametlikult on Mandri-Euroopa elektrisüsteemiga liitumine plaanis 2025. aastal ja iga päevaga sellele lähemal oleme sünkroniseerimiseks valmis aina väiksemate riskide ja kuludega. Alates veebruarist on aga Elering teinud olulisi lisasamme, et maandada riskid ka Venemaa süsteemist erakorralisel desünkroniseerimisel ja seepärast on elektrikatkestuste oht sellises olukorras väike.

Peaministri pöördumine

Peaminister Kaja Kallas tegi neljapäeva õhtul ETV-s pöördumise, kus rääkis täna alanud lisaõppekogunemisest „Okas 2022“, olukorrast Ukrainas ning sellest, et Venemaal välja kuulutatud mobilisatsioonist hoolimata on Eesti kaitstud.

Samas ütles Kallas pöördumise käigus, et Eesti peab olema valmis selleks, et Venemaa võib Eesti, Läti ja Leedu oma elektrisüsteemist eraldada.

„Kuigi Eesti on erakorraliseks desünkroniseerimiseks Venemaa elektrisüsteemist valmistunud juba aastaid, võib siiski tekkida ajutisi probleeme elektrivarustusega,“ rääkis Kallas. „Tark on olla võimalikeks elektrikatkestusteks valmis kõigil – nii riigiasutustel, ettevõtetel kui igal inimesel. Julgustan läbi mõtlema, kuidas elektrikatkestuse korral toime tulla.“

„Juhised on olemas ka kodulehel olevalmis.ee,“ lisas Kallas. „Jäägem keerulistel aegadel rahulikuks ja hoidkem üksteist. Koos me saame rasketest aegadest üle.“

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid