Delfi Ärileht toob esimesel võimalusel lugejateni ka need hinnad.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Kristjan Järvani sõnul on universaalteenus üks valikuvariant tarbijatele, kes on praegu valinud väga kõrge hinnaga fikseeritud elektripaketi või on jäänud börsipaketile. „Täna kehtestatud hind on kindlasti abiks neile tarbijatele, kes on jäänud endale madala hinna fikseerimisega hiljaks. Oluline on rõhutada, et kallimat elektri hinda maksvad kodutarbijad ei pea universaalteenusele üle minemiseks midagi tegema, teenust pakkuvad elektrimüüjad viivad nad teenusele automaatselt üle ning annavad sellest kliendile eraldi teada. Kui see variant ei sobi, tuleb pärast vastava teate laekumist sellest oma elektrimüüjale ka teada anda,“ märkis minister.

Konkurentsiameti juhi Evelin Pärn-Lee sõnul koosneb ajutine tootmishind kolme Enefit Poweri tootmisseadme kuludest, sh on hinna sisse arvestatud vajalikud tegevuskulud, investeeringud, CO2 kulu ja mõistlik ärikasum. „Konkurentsiamet tegi ajutise universaalteenuse otsuse tasakaalustatult – lähtusime sellest, et tulemuseks oleks mõistlik hind tarbijale, aga ka jälgisime ka seda, et tootjale oleks tagatud suutlikkus toota.“

Universaalteenuse näol on tegemist riigipoolse valikmeetmega, mis aitab inimestel maandada riske ja leevendada tuleva talve potentsiaalseid hinnatõuse. Universaalteenusele viiakse automaatselt üle kõik kliendid, kelle kehtiv elektripakett on kallim. Sellega saavad vabatahtlikult liituda kõik eratarbijad ja korteriühistud.

„Oleme viimastel nädalatel olnud konkurentsiametiga tihedas suhtluses ja andnud omalt poolt võimalikult varakult kogu vajamineva info,“ ütles Eesti Energia tütarettevõtte Enefit Poweri juhatuse esimees Andres Vainola. „Täna avalikustatav universaalteenuse hind on ajutine, see ei kata Enefit Poweri kulusid. Nüansse, mida arvesse võtta, on palju ja läheme selle protsessiga edasi. Loodame, et tegelik tootjapoolne hinnataotlus saab lähiajal kinnitatud,“ lisas ta. Enefit Poweri esitatud taotluses konkurentsiametile oli hinnaks 181,83 eurot megavatt-tund (18,18 senti kilovatt-tund).

Eesti Energial on kohustus müüa elektrit universaalteenusena nii kodutarbijatele kui kõigile elektri edasimüüjatele alates selle aasta 1. oktoobrist kuni 30. aprillini 2026. Ka teised elektrimüüjad võivad oma klientidele universaalteenust pakkuda ning nad saavad õiguse osta selleks vajamineva elektri riigi elektritootjalt.

Kui tarbija otsustab oma seniselt paketilt minna üle universaalteenusele, ei saa eelnõu kohaselt elektrimüüja küsida 30. septembrini 2023. aastani tarbijalt leppetrahvi.