Eesti suudaks juba täna elektritarbimist tiputundidel 15% vähendada. Miks seda aga ei tehta?
(21)Eesti ja kogu Euroopa seisavad täna silmitsi kiiresti läheneva energiakriisiga, kus märksõnad nagu kõrgenevad elektrihinnad, risk energiaalasele julgeolekule ning võimalikud elektrikatkestused on muutumas igapäevaseks. Kuigi lahendusi on nii meediast kui ka ministeeriumi laualt läbi käinud mitmeid, ei paku lühiajalist leevendust neist ükski peale suurtarbijate tipukoormuse nihutamise, kinnitab tehnoloogiafirma Fusebox asutaja ja tegevjuht Tarvo Õng.
„Uute juhitavate tootmisjaamade ehitamine ja suurte akusalvestite rajamine on kindlasti väärt mõtted, aga need on aja- ja kapitalimahukad protsessid, mille tulemust näeme elektriturul alles nelja aasta pärast,“ sõnas Õng. „Samas kriis vajab lahendamist kohe, sest külmad ilmad, madal elektritootlikkus ning oht ida suunalt võivad meie elektrisüsteemi paisata päevapealt kaosesse.“
Lähiaastate perspektiivis näeb Õng parima lahendusena suuremahulise tööstus- ja äritarbimise juhtimist tiputundidelt eemale ja kinnitab, et vajaminev võimekus on Eestis juba olemas.
„Elektri tarbimise nutikas nihutamine tiputundidelt odavamatele annab kiire ja positiivse lahenduse nii tarbijatele kui ka kogu elektrivõrgule üldisemalt,“ ütles Õng. „Meie 7-aastane kogemus näitab, et Eesti äritarbijatel on juba täna olemas vajaminev paindlikkus (u 150 MW), et vähendada kogu riigi tipukoormust kuni 15% ja seda ilma oma igapäevast tööprotsessi kahjustamata.“
Loomulikult on vajalik ja mõttekas ka see, et eratarbijad hajutaksid võimaluste piires oma tarbimist, kuid sellele ei saa Õnge sõnul lühiajaliselt üles ehitada stabiliseerimismehhanismi, sest kodutarbijad kasutavad vaid kolmandiku elektrist ja suuremat osa sellest tarbimisest on keerukas ajatada.
Ei tasu riigi peale lootma jääda
Elektritarbimise juhtimiseks ja elektrivõrgu koormuste tasakaalustamise mehhanismiks on Fusebox välja töötanud spetsiaalse tarkvara, mida täna kasutavad paljud suurtarbijad Baltikumis ja Skandinaavias. Tarkvara jälgib reaalajas elektriturul toimuvat ja vajaduse korral nihutab ettevõtte masinate töökoormust parema hinnaga tundidele. Tulemused on klientide sõnul märkimisväärsed, kus tavapärasest umbes 20% väiksemate elektriarvete kõrval teenitakse balansseerimisturul osalemise eest otsest rahalist tulu.
„Täna moodustavad Fuseboxi portfelli kuuluvad ärikliendid üle 10% Eesti kogutarbimisest,“ sõnas Õng. „Ainuüksi viimase aastaga oleme klientide juures läbi viinud üle miljoni „nihutamise“. Tulemustest on näha, et suudame kohe reageerida elektrituru muudatustele, olgu see põhjustatud tootmise puudujäägist, hindade volatiilsusest või lihtsalt balansseerimise vajadusest.“
Siinkohal soovitab Õng mitte jääda riigipoolseid suuniseid ja meetmeid ootama, vaid olla ise proaktiivne. „Fuseboxi platvormiga liitumine on lihtne. Enamikel juhtudel nõuab see ainult tarkvara seadistamist ja juba saabki hakata elektriarvetelt säästma.“
Aastal 2014 alguse saanud Fusebox on Baltikumi suurim elektritarbimise juhtimise pakkuja. Ettevõte aitab oma klientidel vähendada elektriarveid läbi kasutuse optimeerimise, teenides neile samal ajal balansseerimisturult lisatulu. Fusebox’i tarkvara kasutamine on tasuta ja ettevõte maksab oma klientidele selle eest peale.