Koos esimeste kontole kantud eurodega peab laps hakkama endale teadvustama ka seda, kust raha tuleb ja milline on selle väärtus, ning mõistma, mida tähendab raha säästmine ja kogumine. Neist teadmistest ja oskustest sõltub see, kuidas noor inimene tulevikus oma rahaasjadega hakkama saab ja juba enda teenitud raha kulutab. Allpool on paar kaasahaaravat rakendust ja mängu, mis aitavad lastel astuda esimesi samme finantsmaailmas ja õppida raha haldama.

AdVenture Capitalist võimaldab astuda esimesi samme ettevõtluses ja suure raha teenimisel

Oma tulevasest elukutsest rääkides mainivad lapsed julgelt suuri ja tähtsaid ameteid, kus töötamine kõlab tegelikust palju lihtsamalt. Üks sellistest ametitest on ärimees või -naine, kellele kuulub suur firma ja kellel on palju raha. Võimalust mõista samm-sammult, kuidas saada ettevõtjaks ja isegi oktiljonäriks, pakub rakendus AdVenture Capitalist. Kasutaja peab selles täitma mitmesuguseid ülesandeid, mis võimaldavad tal mööda karjääriredelit ülespoole ronida ja saada limonaadimüüjast rahvusvahelise konglomeraadi tegevdirektoriks. Selle käigus mõistab väike ettevõtja, mida kujutab endast ettevõtte juhtimine, töötajate palkamine, äriprotsesside automatiseerimine ja kasumi suurendamine oma ettevõttes ning samuti investeeringute ligimeelitamine.

Et mäng oleks veelgi huvitavam, pakutakse kasutajale aeg-ajalt kaasakiskuvaid missioone, mille käigus saab koguda punkte, teenida virtuaalset raha ja muuta oma ettevõte valdkonna liidriks. Rakendus on saadaval nii App Store’is kui ka Google Plays.

Toshl Finance pakub võimalust omada ühes kohas ülevaadet kõigist oma maksekaartidest, pangakontodest ja sularahast

Mida finantskirjaoskus endast üldse kujutab, mida sellega peale hakata ja millist kasu sellest saab, aitab teismelistel mõista rakendus Toshl Finance. Sinna saab lisada pangakontosid, samuti pangakaarte ja muid maksevahendeid, mida võib olla kokku kuni 15 000. Rakendus võimaldab kulutuste üle arvet pidada ja toetab enam kui 200 rahaühikut, sealhulgas 30 krüptovaluutat. Iga ostu kohta saab sisestada kirjelduse, sealhulgas andmed, millist pangakontot tasumiseks kasutati ja kus seda tehti. Lisada saab ka fotosid, näiteks kviitungitest tehtud pilte.

Teismeliste jaoks võivad just diagrammid anda huvitaval viisil ettekujutuse rahavoogudest ja väljaminekutest, kulutustest üle jäänud rahast jne. Interaktiivne kaart näitab omakorda ülevaatlikult kõiki kohti, kus kasutaja on midagi ostnud. Samuti on võimalik koostada mis tahes ajaperioodiks mitmesuguseid eelarveid, kehtestada neile piiranguid ja saada teateid piirangute ületamise kohta. Kulusid analüüsides on näha, milline kategooria on „neelanud“ kõige rohkem raha.

Sõltuvalt vajadustest saab Toshlis valida kahe variandi vahel – tasuta saab seda kasutada kuni kahe pangakonto ja kahe eelarve korral, teine, tasuline variant, võimaldab lisada piiramatu arvu pangakontosid, koostada mitmesuguseid eelarveid ja kasutada muid võimalusi. Rakendus on saadaval nii App Store’is kui ka Google Plays.

Kiddie Kredit õpetab töömoraali – täida ülesanne ning sa saad virtuaalraha

Finantskirjaoskuse seisukohalt on oluline õpetada lastele juba varases eas, et raha ei kuku niisama sülle, vaid seda tuleb teenida. Selles mõttes aitab Kiddie Krediti rakendus panna aluse raha teenimisele. See õpetab lõbusal ja kaasahaaraval viisil võtma endale vastutust saadud ülesannete eest ning annab täidetud ülesannete eest auhindu.

Kiddie Kreditis saavad lapsed teha vanemate antud väikesi töid ja saada tehtu eest bambusdollareid. Kui on kogunenud teatud summa dollareid, saab need vahetada ihaldatumate virtuaalsete auhindade vastu. Sel viisil õpivad lapsed ka raha koguma ja säästma ning saavutama nii lühi- kui ka pikaajalisi rahalisi eesmärke.

Vanematele mõeldud kaasnev rakendus seevastu võimaldab lihtsat uute ülesannete lisamist ja nende eest tasu määramist. Vanemad näevad ka oma laste edusamme ülesannete täitmisel ja saavad reaalajas teateid nende täitmise kohta. Kiddie Kredit on saadaval nii App Store’is kui ka Google Plays.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid