okku tootis Utilitas kolmandas kvartalis 230 GWh energiat, millest soojust 142 GWh ja elektrit 89 GWh. Eelmise aasta sama perioodiga võrreldes kasvas toodang 18 protsendi võrra.

„Utilitas läheb energiakriisi teisele talvele vastu teadmisega, et kütuste kombineerimine sel küttehooajal on parim lahendus ning oleme fokuseerinult tegelenud erinevate kütuste varumisega. Olukord kütuste turul on küll endiselt erakordselt muutlik ja iga päevaga muutuvad nii hinnad kui ka kättesaadavus, kuid tänu sellele, et enamik Utilitase klientide tarbitavast soojusest toodetakse puiduhakkest või on heitsoojus, suudame ülejäänud osa erinevaid kütuseid kombineerides ära katta,“ kinnitas Utilitas kontserni juht Priit Koit.

Keerulises olukorras on kõigil eurooplastel, sh eestlastel vaja anda panus ka energia tarbimise vähendamisesse. Utilitase kliendid on head eeskuju näidanud ja kolmanda kvartali soojusenergia müük vähenes võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 17 protsendi võrra.

Energiakriisi pikaajalise lahendusena näeb Utilitas uute taastuvenergiavõimsuste lisamist, mille arendamisesse ja ehitamisesse plaanib ettevõte investeerida kogu regioonis. Lätis avas Utilitas septembri keskpaigas Läti suurima tuulepargi, mis 14 kaasaegse turbiiniga lisab elektriturule 155 GWh rohelist elektrit aastas.

„Näeme tuuleenergias kõige kiiremat viisi meie regioonis eelkõige energiakriisi, aga ka julgeoleku ja kliimaprobleemide lahendamiseks. Maismaatuulepargi ehitus võtab aega umbes aasta, meretuulepargi ehitus kaks aastat ning tuuleolud on siin parimad just ajal, mil meil elektrit kõige enam tarvis ehk sügisel ja talvel. Tuuleparkide rajamine on regioonis siiani toppama jäänud eelkõige regulatsioonide tõttu ning hea meel on näha, et riigid on astunud samme selle protsessi kiirendamiseks,“ lisas Koit.

Eestis ehitab Utilitas Pärnumaale Saarde valda üheksa tuulikuga tuuleparki, mis peaks alustama elektritootmist järgmise aasta suvel. Lisaks tegeleb Utilitas aktiivselt erinevates arendusetappides maismaa ja meretuuleparkide projektide arendamisega Eestis, Lätis ja Leedus.