Lühike vastus on, et avaldatud hinnavõrdluste põhjal ei leiagi, sest ühes toidukaupluses müüakse ühe brändi tooteid soodsamalt kui teises ja vastupidi ning halvemal juhul võrreldakse ka erineva päritolu ja kvaliteediga kaupa, millest lõviosa tarbija ostukorvi väga tihti ei satugi. Seepärast võtsime aluseks Konjunktuuriinstituudi poolt loodud neljaliikmelise perekonna toitumisharjumused ning täitsime tulbad just nende toodetega, mis Eesti inimeste ostukorvi tegelikult kõige rohkem jõuavad.

Igas ketis erinev bränd

Kas oled märganud, et mõnes ketis on ühe brändi tooted soodsamad, kui teises? Näiteks on kõigil suurematel piimatööstustel oma strateegilised partnerid kaubanduskettide hulgas, kellele suurem osa oma populaarsematest piimatoodetest müüakse ning tänu sellele ka soodsamat hinda pakutakse. Nii võid mõne brändi piima, keefiri, hapukoore jm tooted ühest ketist saada märksa soodsamalt kui teisest ja vastupidi.

Toidukauba kvaliteet

Nii nagu kõigi kaupade puhul on ka toidukauba hulgas kvaliteetsemaid ja vähemkvaliteetseid tooteid. Puu- ja köögivilju valides võib teinekord minuteid nõutult otsida pirni või õuna, millel ei oleks plekke või muid kahjustusi, samas teises poes saab kasvõi silmad kinni valida viljad kahtlemata, et ükski neist kahjustada oleks saanud. See tuleneb sellest, et ühes ketis on teadlikult ostetud sisse odavama klassi puuviljad ning teises kallimad ja kvaliteetsemad, mis omakorda kajastub ka hindade erinevuses. Niisamuti võib ostukorvi võrdlustest teinekord leida erineva hinnaklassi lihatooteid, näiteks võrreldakse kanafileest ning kanamassist valmistatud naggitsaid ehk ühel juhul on tegu puhta kanalihaga ning teisel juhul muuhulgas ka kõige sellega, mis kanafileest üle jäi.

Toidukauba päritolu

Eestis on läbi ajaloo kasvatatud nii lihaloomi kui ka piimakarja, kuid mida aeg edasi, seda rohkem kipub meie turule müügile tulema mujal riikides kasvatatud toodangut, mis suurest tootmismahust tulenevalt on soodsama hinnaga. Seepärast on eelkõige välismaised kaubandusketid keskendunud Eesti liha asemel imporditud liha müümisele, mida hinnavõrdlustes kõrvutatakse eestimaisega. Kui eelistad oma ostukorvis näha just eestimaist toitu, siis Konjunktuuriinstituudi andmeil on suurim eestimaise toidu valik Coopis.

Tooraine

Paljud Eestis valmivad toidud sisaldavad endas hulga tooraineid, mis võivad olla pärit nii Eestist kui ka kaugemalt riikidest. Selleks, et tarbijad oskaksid paremini vahet teha lihtsalt Eestis valminud ja Eestis kohalikust toorainest valminud toidukaubal, on Eesti Toidutööstuse Liit välja töötanud erinevad märgised. Kõik ikka selleks, et oskaksime riiulilt kergema vaevaga üles leida need toidud, mis on valminud kohalikust toorainest ning aitavad töös hoida kodumaist toidutööstust.

Omamärgitooted vs bränditooted

Omamärgitooted on kaupluse eritellimusel valminud tooted, mida müüakse ainult konkreetses kauplusteketis. Kuna nende toodete müümiseks ei ole pidanud tootja tegema eraldi turundust, siis on ka nende sisseostuhind soodsam. Seepärast on omamärgitoodetel hinnaeelis bränditoodete ees, mistõttu tasub jälgida, kas hinnavõrdluses on kasutatud ainult bränditooteid, omamärgitooteid või on seda tehtud segamini.

Kokkuvõttes: üksikute toodete hinnavõrdlused ei peegelda kogu kaupluse hinnataset, sest:

  1. Erineva brändi toodete hinnad võivad kaupluseti erineda

  2. Erineva kvaliteedi ja päritoluga kauba hind ongi erinev

  3. Kodumaise väiketootja ning välismaise masstoodangu hinnaerinevus peitub kauba värskuses ja keskkonna jalajäljes

  4. Kuna omamärgitooted on bränditoodetest alati soodsamad, tuleks bränditoote puudumisel võrrelda kõikide kaupluste omamärgitooteid.

Seega on kõige olulisem vaadata enda ostukorvis olevaid tooteid ja jälgida konkreetselt nende toodete hindasid erinevates kauplustes, sest sinu ostukorvi sisu ja hind võib oluliselt erineda ajakirjaniku poolt koostatud ostukorvi sisust ja brändieelistustest.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid