„„Global Cleantech 100“ kuulsuste hallis on üksnes parimatest parimad. See, et Skeleton Technologies on katkematult jõudnud meie rohetehnoloogia esisaja hulka, on märk muljetavaldavast vastupidavusest,“ ütles auhinna üle andnud Cleantech Grupi tegevjuht Richard Youngman. „Turg tunnustas Skeletoni visiooni juba varakult, kuid selle toetuse säilitamine ka 2010. aastate teises pooles, kui seisti silmitsi innovaatiliste tööstusettevõtete karmi katsumusega oma tootmist skaleerida, on silmapaistev saavutus. Kahtlemata näeme Skeletoni eri tööstusharusid elektrifitseerimas mitte ainult 2020ndail, vaid ka järgnevatel aastakümnetel.“

Maineka auhinna võttis Brüsselis „Cleantech Europe Forum“ raames toimunud galaõhtul vastu Skeletoni juht ja kaasasutaja Taavi Madiberk. „Skeletoni-suguste süvatehnoloogia tööstusettevõtete teekond on alati käänuline ja aeganõudev. 2016. aastal „Global Cleantech 100“ nimekirja jõudmine oli meile, Tartu teaduspargi 20ruutmeetrisest toast alguse saanud ettevõttele suur tunnustus, kuid tipus püsimine on alati raskem kui tippu jõudmine. Seitse aastat rohetehnoloogia parimate seas püsimise taga on kogu Skeletoni meeskonna töö,“ tõdes ettevõtte tegevjuht.

Madibergi sõnul on Skeletoni peamine eesmärk tootmist laiendada, sest kliima- ja energiakriis on nõudlust energiasalvestite järele tuntavalt kasvatanud. „Alustasime superkondensaatoritega, kuid hiljuti on meie tooteportfelli lisandunud ka superakud ja valmistume järgmiste uute tehnoloogiate turule toomiseks. Seni oleme saavutanud 1% sellest, mis on Skeletoni ees ootamas.“

„Global Cleantech 100“ kuulsuste hallis on sellised ettevõtted nagu Ostara, Uplight, LanzaTech, Digital Lumens, Avantium, Kebony, ChargePoint, Proterra, Organica, Enbala ja AutoGrid. Tänavu lisati sinna koos Skeletoniga ka Sunfire ja CarbonCure. „See, mida näiteks Proterra on elektrisõidukite ja ChargePoint laadimisjaamade alal suutnud ära teha, on muljetavaldav. Mitmed uued miljardilise käibega ettevõtted tulevad just rohetehnoloogia sektorist,“ ütles Madiberk.

„Global Cleantech 100“ on alates 2009. aastast ilmuv innovatsiooni teerajajate nimistu, mida koostab rahvusvaheline konsultatsioonifirma Cleantech Grupp. 2022. aastal valiti esisada 94 riigist nomineeritud 10 950 ettevõtte hulgast ning see hõlmas selliseid valdkondi nagu põllumajandus, toiduainetööstus, energeetika, materjaliteadus, keemiatööstus, veondus ja logistika. Cleantech Grupi korraldatav üritus „Cleantech Europe Forum“ toimub järgmise aasta novembris Tallinnas.