24. novembril toimub EASi ja KredExi ühendasutuse tuleviku tööjõu foorum „Eestile on kombeks üks insener korraga?“, kus läbi uuringute ja ettevõtete lugude sõnastatakse Eesti majanduse konkurentsi seisukohalt hädavajalikud lahendussuunad inseneride puuduse leevendamiseks.

Tööjõu ja -oskuste prognoosisüsteemi OSKA uuringu järgi jääb töötlevas tööstuses aastaks 2030 puudu 2/3 inseneridest. Eesti ülikoolilõpetajad katavad vaid 1/3 töötleva tööstuse tuleviku juhtide ja spetsialistide vajadusest. „Tööjõupuudus on tingitud peamiselt sellest, et iga-aastased ülikoolilõpetajad ei anna kokku piisavalt inimesi, keda tööturg vajaks. Osa üliõpilasi ei lõpeta valitud erialal õpinguid või siirdub pärast lõpetamist mujale valdkonda tööle. Lisaks teatud erialasid Eestis ka ei õpetata Eesti väiksuse tõttu. Seepärast on tarvis vaadata tarkade välistalentide poole, kelle siia meelitamine ei ole aga riikidevahelise konkurentsi tõttu üldse lihtne ülesanne,“ räägib EASi ja KredExi ühendasutuse Work in Estonia juht Anneli Aab.

Välistööjõu suurem kaasamine saab küll olla kiire lahendus, ometi ei soodusta seda täielikult tänane seadusandlus. „Meil oleks vaja lihtsustada välistöötajate värbamist. Välismaalaste seaduses kehtestatud välistöötajate värbamise reeglid on maailma majandusfoorumi andmeil teiste arenenud majandustega võrreldes maailma viimaste seas. Tänavune sisserände piirarv on 1311 inimest kõigi välistööjõudu vajavate sektorite peale ning seda on liiga vähe. Lisaks peaks muutuma sisserände piirarvu kvoot tehnilise haridusega tippsspetsialistidele ning ka palganõue vajaks leevendust,“ rõhutab Eesti Tööandjate Keskliidu tegevjuht Arto Aas.

24. novembril kell 10.00–14.00 on kõikidel huvilistel võimalik osaleda tasuta EASi ja KredExi ühendasutuse tuleviku tööjõu foorumil „Eestile on kombeks üks insener korraga?“, kus probleemi avamisel leitakse vajalikud lahendussuunad ja praktilised poliitikamuudatused tööjõupuuduse lahendamiseks. Foorumi otseülekanne toimub ka Delfi Ärilehes.

Foorumil esinevad valdkonna eksperdid ja eestkõnelejad, sh Tartu Ülikooli Sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskuse juhataja Siim Espenberg, Eesti Kaubandus- ja Tööstuskoja peadirektor Mait Palts ning Tööandjate Keskliidu volikogu liige ja Eesti Masinatööstuse Liidu nõukogu liige Veljo Konnimois. Tööstus- ja tootmisettevõtete kogemuslugusi avavad NPM Silmet peadirektor Raivo Vasnu, ABB Baltikumi tegevdirektor Jukka Patrikainen, Milrem Robotics teadus- ja arendusdirektor Raul Rikk ning Incap Corporation president ja tegevjuht Otto Pukk. Päevajuhiks on Solaride tegevjuht ja kaasasutaja Kristel Leif.