Eesti ettevõtted kogesid 2022. aasta sügisperioodil tõsist majanduslangust ning pea igal nädalal oli meedias kuulda uudiseid just tööstusettevõtete kohta, kes ei suutnud oma tootmist jätkata ning sulgesid uksed pea esimesel raskel kuul. Tegemist oli kindlasti ka Ukraina-Venemaa vahelisest sõjast tingitud olukorraga, mis sai alguse 24. veebruaril 2022. aastal. Peamiseks põhjuseks oli energiakulude tõus ning klientide soov säästa ootamatuteks aegadeks. Kulutused sisseostudele vähenesid ning paljud ettevõtted otsustasid hakata oma töötajaid ka koondama, sest olemasolevad rahalised vahendid ning teenitav tulu ei võimaldanud enam oma töötajatele järjepidevalt palka maksta.

Palgata jäänud töötajatel ei jäänud muud üle, kui minna oma säästufondide kallale. Koondamistasudena väljamakstavad hüvitised aga muutsid esimesed kuud lihtsamaks. Raskematel hetkedel tuli aga ette võtta kaalutletud otsus tarbimislaenu ja krediitkaardi taotlemiseks.

Järgnevalt aga küsime endilt: kas tarbimislaenu ja krediitkaardi kasutamine ootamatute väljaminekute tarbeks on tõesti õigesti kaalutletud otsus? Vastus on jaatav, sest tarbimislaenude taotlemisel on võimalik kasutada antud laenu mistahes vajaliku kulutuse tarbeks.

Tarbimislaenu eesmärk on pakkuda inimesele tagatiseta laenu, mida saab kasutada tarbimiskulutuste tarbeks. Üheks laenu suurimaks plussiks krediitkaardiga võrreldes on tema tagasimakse tingimused- laen makstakse tagasi laenutaotlusel märgitud perioodi jooksul. Krediitkaarti kasutades tuleb selle kasutatud krediit tagasi maksta järgmisel kuul.

Kuidas kasutada tarbimislaenu ootamatute kulude tarbeks kõige kasulikumalt?

Auto remondikulud

Me teame kõik väga hästi, et auto remont ei ole alati odav ning tõsisemate juhtumite korral võib ette tulla ootamatult suuri remondiarveid. Mitmetes peredes on auto eluksvajalik sõiduvahend ning selle remontimata jätmine toob kaasa tõsiseid probleeme. Maapiirkonnas kasutatakse autot tihedamini ning seda nii kodunt-tööle-koju tagasi tarbeks. Tarbimislaenu sobib kasutada autoremondi kulude katteks või isegi uue auto soetamiseks. Kõige otstarbekam oleks siiski auto täielik tehniline hooldus, mis võimaldaks vältida ka hilisemaid probleeme. Varakult avastatud probleemid võimaldavad hiljem säästa muudelt remondikuludelt.

Eluaseme kulude katteks

Juhul kui eluaseme kulude katteks uuel kuul raha ei jätku, võib kaaluda tarbimislaenuga oma eluaseme eest makstava kulu likvideerimist. Juhul, kui tegemist on siiski lühiajalise vajadusega, võib antud tarbimislaenu eest teha ka ettemakseid, mis vähendavad uuel kuul tekkivaid probleeme. Tavapärase elutempo ja palga/sissetuleku taastumisel tuleks siiski kiirelt vähendada ka laenuosa, ehk uurida võimalust laenu kiiremaks tasumiseks.

Krediitkaardi krediidi tasumine

Krediitkaardi omamist peeti varasemalt omamoodi tabuks, kuid 21. sajandil on siiski tegemist üldlevinud maksevahendiga. Küll aga tekib selle kasutamisega iga kuu võlgnevus, mis tuleb pangale tagasi maksta. Tarbimislaenu kasutades saab ka need kulutused katta. Lisaks krediitkaardi krediidi tasumisele saab sama laenu kasutada ka mistahes kulude refinantseerimiseks. Mida tähendab refinantseerimine? Ühe ja sama makse alla koonduvad varasemalt mitmed teised näiteks laenumaksed, mida tasuti erinevatele haldajatele igakuiselt. Refinantseerimise abil on võimalik tasuda vanemad laenud erinevate laenuandjate all, ning seejärel jätkata laenumakset vaid ühele haldajale.

Ootamatud väljaminekud ei hüüa tulles ning nende eest tasumine ei tohiks pakkuda inimesele tohutul hulgal stressi. Kriisisäästude omamine on justkui „päästerõngas“, millest saab haarata kõige raskematel hetkedel. Kriisisäästud pakuvad ka kindlustunnet tuleviku ees. Olgu selleks krediitkaart või tarbimislaen, alati on võimalik haarata päästerõngast, mis katab kulud neil hetkedel kui lootus on otsakorral.

Finantsteenust pakub Placet Group OÜ. Tutvu tingimustega veebilehel www.laen.ee ja vajaduse korral pea nõu asjatundjaga.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid