Generaatorite peamine kasutusotstarve on toetada EVK hallatavate riigi tegevusvarude kasutuselevõtmist elektrikatkestuste puhul, et varud jõuaksid kriisides tarbijate ja abivajajateni. Varude keskuse juhatuse esimehe Ando Leppimani sõnul on hangitavad generaatorid aga universaalsed ning nende võimalik kasutusvaldkond väga lai.

„Neli generaatorit on suhteliselt võimsad ehk vähemalt 65kW ja nendega saab kriisiolukorras hoida töös olulist tootmisseadet, tagada elektrit näiteks elanike evakuatsioonikohas või laohoonele. Suured generaatorid soetame koos spetsiaalsete haagistega ja need peavad olema võimelised töötama välitingimustes ka siis, kui õues on raju ning taevast sajab või pussnuge,“ selgitas Leppiman.

Vähemalt 8kW generaatoreid plaanivad nad aga osta 20 tükki. „Selline võimsus kindlustab näiteks kriitiliste joogi- ja reoveepumplate töö. 50 generaatorit on väiksed ehk 2kW nimivõimsusega, kuid võimaldavad toite näiteks apteekide külmkappidele ravimite säilitamiseks või hoida töös soojussõlme ringluspumpa,“ lisas ta.

Alates pakkumiste laekumistest ja lepingute sõlmimisest jääb ettevõtjatele aega kuni viis kuud EVK-le generaatorite üle andmiseks. Seoses Venemaa agressiooniga Ukrainas ja pingelise olukorraga elektri varustuskindluses on nõudlus mobiilsete elektrigeneraatorite järele Euroopas hüppeliselt suurenenud, hinnad tõusnud ja tarneajad pikenenud.

2021. aasta suvel tegevust alustanud riigiettevõte AS Eesti Varude Keskus haldab Eesti elanikkonnale kriisiolukorraks vajalike elutähtsate kaupade varumist ja hoiustamist ning hoolitseb nende kasutusele võtmise korraldamise eest.