Ministritel tekkis vaidlus pensionimaksete peatamise teemal
(53)Tänasel valitsuse pressikonverentsil tekkis ministritel vaidlus, kas 2020. aastal teise pensionisamba maksete peatamine jäi viimaseks korraks.
Rahandusministeerium teatas esmaspäeval, et jaanuaris kompenseeritakse ligi 342 000 inimesele vahepeal peatatud teise samba maksed, kokku läheb selleks ligi 270 miljonit eurot.
Välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa) kinnitas, et tulevikus pole erakonnal plaanis pensionimakseid peatada. Reinsalu lisas, et olukorras, kus oldi tundmatusega silmitsi, võib kõike hinnata minevikus üle, milline otsus oli ratsionaalne. Ettepanek tootlus kompenseerida tuli parlamendilt. „Arvan, et see oli pensioni kogujate suhtes aus,“ sõnas ta.
„Mõni inimene on omistanud, otsekui oli see meil tohutu inflatsiooniallikas. Kui vaatame inflatsiooni meie regioonis või Balti riikides, siis inflatsioon on lubamatult kõrge ja peame töötame selle nimel, et inflatsiooni allapoole suruda,“ märkis Reinsalu. „Üks võimalus on kulutuste koomale tõmbamine, kahtlemata on see palju valulisem ja peame otsima võimalusi põhilise inflatsioonisurvega toodete ja teenuste hinda alla suruma.“
Majandus- ja taristuminister Riina Sikkut tõdes, et teise samba makseid rohkem ei peatata, kuna need pole eelarvepoliitiline vahend, mida kasutada kulude vähendamiseks. „Kriisis, kus on vaja teha kiireid otsuseid, et lühiajalisi mõjusid leevendada, kriisiotsustega ei saa pikaajalistele plaanidele vett peale tõmmata. Siin on väga selge poliitiline seisukohavõtt vajalik.“
Riigihalduse minister Riina Solman (Isamaa) lausus, et varem tehtut võib kritiseerida, aga teise samba rajamisel tehtud vead peab parandama. „Kui vaatame, siis teise samba puhul on tõesti nii, et need inimesed, kes sinna osalema läksid, madalapalgalised eriti, sellest mitte midagi ei ole võitnud ja neid inimesi rumalaks pidada ei ole mõtet,“ sõnas Solman. Ta lisas, et valitsus peab nüüd liikuma edasi pensionireformiga ning keskenduma inimeste finantskirjaoskuse parandamisele.
„Ma ei anna hinnangut teisele sambale või tehtud muudatustele, vaid sellele, et kui otsustame majanduskulusid viis protsenti kärpida või lükata teedeinvesteeringuid kaks aastat edasi. Teise samba maksed, mida teeme inimeste kontodele, kust nad saavad hakata tootlust koguma, see ei ole sama tüüpi instrument, mida poliitilise otsusena igal aastal edasi-tagasi nihutada,“ märkis Sikkut ta. Solmani sõnul vaidlus peetud.
Rahandusminister Annely Akkermann (Reformierakond) märkis, et hinnang, justkui pensionireform ei mõjutanud inflatsiooni, pole õige. „Ma loodan tõesti, et rohkem seda ei tehta, sest tõepoolest see ei ole asi, millega mängida. Tagantjärele võime öelda, et see läks maksumaksjale ikka väga kalliks. Pensioni teise samba väljamaksed ikka inflatsiooni muutsid küll, sest see suurendas raha pakkumist turul. Kas vähe või palju, aga ta kindlasti seda inflatsiooni mõjutas.“