„Turg on uuel tasemel püsinud stabiilne terve sügise. Lühidalt kokkuvõttes tähendab see uus reaalsus vähem tehinguid ja pikemaid müügiperioode, aga samas endisel tasemel hindasid,“ kommenteeris Bigbank Eesti juht Jonna Pechter, kelle sõnul on kodulaenude kogumaht aasta varasemaga võrreldes küll ligi kümnendiku madalam, kuid samas enam kui viiendiku võrra suurem kui kaks aastat varem. „Koduostjad on turul täiesti olemas, aga nad on ettevaatlikud ja kardavad nii-öelda üle maksta. Samas sobiva kauba leidmisel minnakse ikkagi tehingusse, sest kodu ostetakse pika laenuga, kus võimalik väike hinnavõit ei anna lõppkokkuvõttes nii suurt efekti, et sobivast võimalusest loobuda,“ lisas Pechter.

Uue trendina tõi Pechter esile, et varem eelistasid kodulaenuvõtjad lepingutes kuue või kaheteistkümne kuu keskmise euribori baasil tagasimakseid, aga viimasel ajal on kiiresti kasvanud lepingud, milles vaadatakse euribori osa arvutus üle iga kolme kuu järel. „Inimesed usuvad, et euribor peab pöörama langusele, ja tahavad sellest saavutatava hinnaefekti kiiremini kätte saada,“ selgitas Pechter.

Tallinna korteriturul detsembris toimunud keskmise ruutmeetri hinna hüpet üle 3000 euro piiri tuleb Pechteri sõnul võtta rahulikult. „Eestis on ikka nii, et uued kodud valmivad jõuludeks või jaanipäevaks. Aasta lõpus sai lõplikult lukku ridamisi varem sõlmitud uusarenduskodude ostutehinguid, aga järelturu hinnad toovad keskmise hinna pigem kolme tuhande euro piirist allapoole tagasi,“ kommenteeris Pechter.

Bigbank on laenudele spetsialiseerunud rahvusvahelise haardega Eesti kommertspank, mille bilansimaht ületas 2021. aastal ühe miljardi euro piiri.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid