Kose sõnul jäi aastalõpu ralli maailma peamistele aktsiaturgudele saabumata, sest investorid vaagisid juhtivate keskpankade rahapoliitika sõnumeid. „Detsembris koondus põhitähelepanu inflatsioonile ja keskpankade mõttekäikudele,“ ütles Kose.

USA keskpank tõstis detsembris toimunud kohtumisel taas intressimäärasid, seekord 0,5 protsendipunkti võrra. Sama tegi ka Euroopa Keskpank. Finantsturud pöördusid langusele pärast seda, kui Euroopa Keskpanga juht Christine Lagarde väljendas kavatsust tõsta intressimäärasid järgmisel, 2. veebruaril toimuval istungil veel 0,5 protsendipunkti, vihjates samale võimalusele ka järgmistel istungitel. „Mõnede investorite jaoks tuli sedavõrd range toon muidugi üllatusena ning see tõi kaasa Euroopa varade korrektsiooni, viies intressid taas tõusuteele,“ nentis Kose.

Kose sõnul on see positiivne, et maailmamajandust oluliselt mõjutavad inflatsiooninäitajad arenenud riikides on langustrendis. Siiski vaatamata kauaoodatud hinnakasvu alanemisele võib turgude käitumine lähiajal olla siiski jätkuvalt rahutu. „Võttes arvesse, et mõned makromajanduslikud näitajad ei viita endiselt märkimisväärsele majanduse nõrkusele, on tõenäoline, et osad investorid peavad positiivseid makrouudiseid turu suhtes negatiivseks, sest need võivad tingida keskpankade täiendavaid rahapoliitika karmistamise meetmeid alanud aastal,“ selgitas Kose.

Kose hinnangul tuli vaieldamatult suurim üllatus detsembris aga Jaapani keskpangalt (BOJ), mis teatas otsusest laiendada rahapoliitika rakendamisel valitsuse 10-aastaste võlakirjade lubatud tulususvahemikku, lüües investorite kaardid sellega täiesti segamini. „Vastupidiselt BOJ enda kinnitustele on turuosalised sellest otsusest välja lugenud, et keskpank on eemaldumas aastaid kestnud ülileebest rahapoliitikast,“ märkis Kose. Selle tulemusel tegi Jaapani jeen päeva jooksul 4%-lise tõusu USA dollari suhtes, samas kui Jaapani aktsiaindeks Topix langes 1,5%, sest investorid nägid selles käigus järjekordset sammu finantstingimuste ülemaailmse karmistamise teel.